Теплові нейтрони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Теплові нейтрони - нейтрони, які перебувають у тепловій рівновазі з атомами середовища, тобто мають енергію близьку до , де - стала Больцмана, T - температура.

При кімнатній температурі енергія теплових нейтронів становить кілька сотих електрон-вольта ( = 0,026 еВ при T = 300 K).

При реакції поділу утворюються нейтрони з енергією в дуже широкому діапазоні, від кількох еВ до кількох МеВ. При кожному зіткненні з атомами речовини нейтрони втрачають частину своєї енергії і після низки зіткнень термалізуються. Найефективніше енергія втрачається при зіткненнях із атомами, які мають приблизно таку ж масу, як маса нейтрона. Тому найкращими сповільнювачами нейтронів є речовини, що містять багато водню, наприклад вода. Однак, виходячи з міркувань проектування ядерних реакторів для сповільнення нейтронів використовують також графіт. Сповільнення нейтронів до теплових енергій необхідне в реакторах, оскільки ймовірність захоплення нейтрона ядром збільшується зі зменшенням енергії нейтрона[джерело?].

Розсіювання теплових нейтронів на кристалічній ґратці використовується в нейтронографії, зокрема для вивчення спектру фононів.

Джерела[ред.ред. код]

  • Павлович В. М. (2009). Фізика ядерних реакторів. Чорнобиль: НАН України. Інститут проблем безпеки АЕС. ISBN 978-966-02-5204-2.