Тиберій (співімператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тиберій
Τιβέριος
Тиберій (праворуч) з батьком Юстиніаном II
Народився705(0705)
Хозарія
Помер711
Константинополь
·вбивство
Країна Візантійська імперія
Титулспівімператор
ПосадаВізантійський імператор
Термін706—711 роки
РідДинастія Іраклія
БатькоЮстиніан II
МатиФеодора Хозарська
Брати, сестриAnastasia of Constantinopled

Тиберій (705711) — співімператор Візантійської імперії в 706711 роках. Відомий також як Тиберій IV.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Іраклія. Син візантійського імператора Юстиніана II від його другої дружини Феодори (сестрою хозарського кагана Ібузира). 705 року його батьки мешкали у Фанагорії, де переховувався Юстиніан, якого перед тим було повалено з трону. 705 року на прохання імператора Тиберія III каган Ібузир вирішив схопити та стратити Юстиніана. Останній відправив вагітну дружину до Хозарії, а сам рушив на Константинополь. У Хозарії того ж року в Ітилі або Семендері. Після відновлення Юстиніана на троні новонародженого Тиберія разом з матір'ю його вуйко Ібузир відпустив до Константинополя. Тут Тиберія 706 року було оголошено співімператором.

Замолоду долучався до державних справ. 710 року був серед тих, хто зустрічав папу римського Костянтина, який прибув до Константинополя. 711 року почався заколот у Херсонесі. Доволі швидко на бік повсталих перейшли феми імперії, а потім столиця. Юстиніан II нічого не міг протиставити. Невдовзі його було схоплено й страчено, а імператором оголошено Вардана. Тиберій разом з бабусею та матір'ю намагався сховатися у церкві, але його було витягнуто та вбито.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Norwich, John Julius (1990). Byzantium: The Early Centuries. Penguin. ISBN 0-14-011447-5.
  • Canduci, Alexander (2010). Triumph & Tragedy: The Rise and Fall of Rome's Immortal Emperors. Pier 9. ISBN 978-1-74196-598-8.