Юстиніан II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Юстиніан II
грец. Ἰουστινιανός Β΄
Solidus-Justinian II-Christ b-sb1413.jpg
Солідус із зображенням Юстиніана ІІ.
Імператор
Початок правління: 685
Кінець правління: 711
Попередник: Костянтин IV
Наступник: Леонтій
Дата народження: 668(0668)
Місце народження: Константинополь
Країна: Східної Римської імперії
Дата смерті: 711(0711)
Місце смерті: Синоп, Чорноморський регіон, Туреччина
Діти: Анастасія, Тіберій
Батько: Костянтин IV
Мати: Анастасія


Юстиніан II (грец. Ἰουστινιανός Β΄, * бл. 668/669 — † 711, Даматрис у Віфінії) — імператор Візантії з 685 по 695 та 705 — 711 роки. Носив також прізвисько Рінотмет (грец. ῾Ρινότμητος) — через відрізаний ніс. Син Костянтина IV.


Походження[ред.ред. код]

Юстиніан був старшим сином Костянтина IV. У 685 році Костянтин IV помирає, і Юстиніан вступив на престол шістнадцятирічним юнаком. Одружився з Євдокією та мав з нею одну дочку. 689 і 690 років Юстиніан вів війну з болгарами, які незадовго до того утвердилися на Дунаї. 692 року Юстиніан II порушив мир з арабами, але був розбитий військами Абд-Альмаліка в Кілікії. Поразка була наслідком зради частини приведених ним з собою слов'ян. Тоді Юстиніан звелів перебити поблизу Нікомедії і тих слов'ян, які залишилися вірними йому. Результатом поразки була втрата південній Вірменії. Великим подією в церковному житті було скликання Юстиніаном собору, так званого «п'ято-шостого» або Трулльського (692). Постанови Трулльського собору не були визнані папою Сергієм І.

Внутрішня політика і усунення з трону[ред.ред. код]

Юстиніан пробує провести податкову реформу, оскільки державна скарбниця не була наповнена. Реформа не була популярна, викликала ненависть у широких прошарків суспільства і супроводжувалась зловживаннями. У 695 році вдалося його противникам викликати революцію серед населення. Юстиніана зловили. Йому відрізають носа (тому і носив прізвисько Рінотмет) і висилають у Херсонес у Криму. Непопулярністю Юстиніана II скористався полководець Леонтій. 695 року він утік з в'язниці, куди був ув'язнений за наказом імператора, і тепер захопив владу. Якийсь час опісля Леонтій також був скинутий, і престол зайняв Тиверій III. У цей час Юстиніан II, утікши зі своїх володінь у Фанагорії (Таманський півострів) спочатку до хазарів, де каган дає йому за дружину свою дочку. Потім іде до болгар, та з'явивляється вже у 705 році перед Константинополем з військом із болгар, на чолі з ханом Тервелом.

Другий період правління[ред.ред. код]

Юстиніан II опанував столицю і знову зайняв престол, жорстоко помстився своїм супротивникам. Тервела оголосив Цезаром, створивши тим прецедент в історії. Юстиніан послав у Крим військо, яке повинно було покарати Херсонес за те, що він не надав підтримки імператору під час його заслання. Місто проголосило імператором Філіппіка Вардана, у той час як Юстиніан II збирав загони в Малій Азії. Послані війська приєдналися до Філіппіка і він опанував Константинополем, убив Юстиніанового сина. Наступні спроби перемогти не принесли успіху. Юстиніана залишили інші прихильники, і Філіппік Вардан захопив залишеного військом імператора та вбив його у 711 році, відрубавши голову. Голову послали у Рим та Равенну.

Одним з наслідків цих подій стала відміна звичаю відрізати носи у претендентів на трон, бо і вони могли мати імператорську владу, як показав прецедент із Юстиніаном II.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]