Трап (морський термін)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Забортний трап
Сходня і прибраний трап
Сходня

Трап (нід. trap) — будь-якого типу стаціонарні суднові сходи для сполучення між приміщеннями, відсіками, палубами судна і судном і берегом, а також переносні гнучкі драбини з рослинного або синтетичного троса.

Нестаціонарні суднові сходи для переходу з судна на берег називаються сходнями. Мотузяний трап називають штормтрапом.

Трапи розрізняються за місцем розташування на судні — внутрішні і зовнішні трапи, за шириною робочого прорізу — однопотокові і двопотокові трапи, за способом кріплення — стаціонарні, знімні і переносні трапи і за орієнтацією щодо палуби судна — похилі і вертикальні трапи. На бойових кораблях, залежно від встановленого розпорядку, частина трапів використовується для одностороннього руху (тільки вгору або тільки вниз).

Для встановлення забортних трапів застосовуються трапбалки — різновид шлюпбалок з талями, якими підтримується нижній майданчик трапа. Історично для цієї мети могли використовуватися і талі (ватер-талі), прикріплені до нока грота-реї.

Трапи мають жорсткі (дерев'яні або металеві) поручні, також замість них можуть використовуватися троси — фалрепи[1]. Під час зустрічі осіб командного складу і проводах їх з корабля у флоті Російської імперії біля трапів стояли фалрепні — матроси з числа вахтового відділення. Біля навісних трапів належало мати двох фалрепних, біля парадних — 4 (двох на нижньому майданчику і двох на палубі); повне число фалрепних ставили лише для командирів кораблів і флагманів, для офіцерів нижчого рангу ставили тільки двох фалрепних на палубі[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фалреп // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
  2. Самойлов К. И. Фалрепные // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]