Тускулум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Залишки амфітеатру

Тускулум, Тускул (лат. Tusculum) — у стародавні часи та середньовіччя місто у Альбанських горах регіону Лаціо, на південний схід (бл. 25 км) від Рима. Зруйноване у 12 столітті.


Місто засноване етрусками (лат. Etrusci, Tusci). Після поразки у першій латинській війні у 496 р. до н. е. вступило в союз з Римом та у 379 році отримало римське право як municipium sine suffragio. Місто виступає знов проти Риму у другій латинські війні, та після перемоги римлян громадяни Тускулума вже отримують повне римське право. У передмістях Тускулума тримають свої вілли багаті римські громадяни — Лукулл, Гортал, Цезар, Като. Цицерон навіть пише свої знамениті Tusculanae disputationes - Тускуланські бесіди.

У 10-12 століттях там існувало графство Тускуланське. Графи Тускулумські у 11 столітті захоплюють у своє володіння Рим. З 1012 по 1045 від них було поставлено три папи римські — Бенедикт VIII, Іван XIX, Бенедикт IX.

Після заключення миру між папою Целестином III та імператором Генріхом VI римляни зруйнували місто. Його руїни знаходяться тепер за межею міста Фраскаті - міста закладеного рештками населенням Тускулума.

Посилання[ред.ред. код]

Cassius Dio, Roman History (англ.)