Тігернмас мак Фоллах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тігернмас мак Фоллах – (ірл. – Tigernmas) – легендарний верховний король Ірландії. Час правління: 1209 – 1159 до н. е. (згідно з «Історією Ірландії» Джеффрі Кітінга) або 1621 – 1544 до н. е. (відповідно до «Хроніки Чотирьох Майстрів»). Син Фоллаха (ірл. – Follach), онук Ехріела (ірл. – Ethriel) – верховного короля Ірландії. Його ім’я «Тігернмас» одночасно означає і «Бог Смерті» і «Прекрасний Повелитель».

Згідно легенд та історичних переказів він став верховним королем Ірландії вбивши свого попередника - Конмаела мак Ебера у битві під Енех Маха (ірл. - Óenach Macha). Протягом першого року свого правління він продовжував воювати з нащадками Ебера, які претендували на трон і виграв у війні з ними, переміг їху 27 битвах, повністю знищивши весь рід Ебера. За часів його правління в Ірландії вперше почали використовувати золото в якості грошей і прикрас, вперше почали використовувати роги тварин в якості ритуальних чаш для пиття напоїв, вперше почали використовувати фіолетовий, зелений, синій одяг (як святковий), вперше почали використовувати брошки та кільця як прикраси. Під час його правління сім озер і три річки вийшли з-під землі в Ірландії. Він правив Ірландією протягом чи то 50, чи то навіть 77 років. Книга «Фенай» (ірл. – Fenagh) стверджує, що він правив Ірландією 100 років. За часів його правління Тігернмаса ірландці поклонялися жорстокому божеству на ймення Кром Койх (Кром Круах) (ірл. - Crom Cruach), яке вимагало людських жертвоприношень. Походження і назва цього божества не зовсім зрозумілі дослідникам – цей культ різко виділяється з кельтського пантеону і звичаїв кельтів. За повідомленням історичних переказів три чверті населення Ірландії загинуло чи то в результаті гніву цього божества, чи то в результаті епідемії, чи то були принесені в жертву цьому божеству. Після смерті Тігернмаса в Ірландії сім років не було короля, аж доки Еохайд Вдягнутий (ірл. - Eochaid Étgudach) не прийняв царство і трон.

«Книга Захоплень Ірландії» синхронізує його правління з часом правління царів Тінеласа і Деціласа в Ассирії, Давида і Соломона в Ізраїлі, що сумнівно. Книга «Лауд» синхронізує його правління з часом правління Аса і Йосафата в Іудеї та часом правління ассирійського царя Періатідеса, що теж сумнівно.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Dictionary of the Irish Language. - Compact Edition, Royal Irish Academy, 1990. - Р. 590.
  2. Macalister Stewart R. A. (ed. & trans.) Lebor Gabála Érenn: The Book of the Taking of Ireland. Part V // Irish Texts Society, 1956. - Р. 198 – 209.
  3. Gwynn E. (ed & trans) The Metrical Dindshenchas. Vol. 3, poem 50, Vol. 4, poem 7.
  4. O'Donovan J. (ed. & trans.) Annala Rioghachta Éireann: Annals of the kingdom of Ireland by the Four Masters. - Dublin, 1848-1851. - Vol. 1. - Р. 39 – 44.
  5. Comyn D., Dinneen P. S. (ed. & trans.) The History of Ireland by Geoffrey Keating // Irish Texts Society, 1902-1914. - Book 1, Chapter 25.


Попередник:
Конмаел мак Ебер
Верховний король Ірландії
1209 до н.е.1159 до н.е.
Наступник:
Еохайд Вдягнутий