Уразливі види

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Категорії МСОП
Пелікан кучерявий має статус уразливого виду

Вра́зливі ви́ди (англ. Vulnerable species (VU)) є однією з категорій Міжнародного союзу охорони природи (IUCN). Для такого таксона є високий ризик зникнення в дикій природі у найближчому майбутньому. Такі види можуть отримати статус виду під загрозою вимирання, якщо вплив факторів, які загрожують їх виживанню і розмноженню, не буде зменшений. Здебільшого причиною надання статусу уразливих для організмів є втрата місць біотопів та їхня деградація.

До уразливих відносять таксони, у випадку, коли надійні дані свідчать про те, що він відповідає критеріям одному з критеріїв від А до Е:

Критерій А: Спостерігається скорочення чисельності виду на основі таких ознак:

1. Спостерігається скорочення чисельності популяції ≥50% за останні 10 років або протягом трьох поколінь (існують різновиди критерію: а−е).
2. Спостерігається скорочення чисельності популяції ≥30% за останні 10 років або протягом трьох поколінь (існують різновиди критерію: а−е).
3. Існує прогноз про можливе скорочення чисельності популяції ≥30% протягом найближчих 10 років або протягом трьох поколінь (існують різновиди критерію: а−е).
4. На основі оцінок, висновків або прогнозів спостерігається скорочення чисельності популяції ≥30% протягом будь-яких 10 років або трьох поколінь або довше (максимум до 100 років у майбутньому) та цей період може включати минулий та майбутній час (існують різновиди критерію: а−е).

Критерій В: Ареал таксона у вигляді B1 (ступінь прояву) або В2 (область розселення) або мають місце обидва випадки:

1. Площа, де таксон може з'явитись, оцінюється менше, ніж в 20 000 км² (існують різновиди критерію: а−с).
2. Ареал оцінюється менше ніж в 20 000 км² (існують різновиди критерію: а−с).

Критерій С: Розмір популяції оцінюється менше ніж у 10 000 тис. дорослих особин:

1. Очікується продовження скорочення чисельності не менше ніж на 10% протягом 10 років або трьох поколінь або довше (максимум до 100 років у майбутньому) або
2. Відбувається скорочення чисельності на основі спостережень, прогнозів або висновків (існують різновиди критерію: а−b).

Критерій D: Популяція дуже мала або відокремлена від інших:

1. Розмір популяції оцінюється менше ніж 1000 дорослих особин.
2. Популяція дуже мала або ізольована в поширенні (як правило, менше ніж 20 км²) або кількість локалітетів (зазвичай 5) свідчать про те, що вона дуже залежить від негативного впливу антропогенної діяльності або випадкових явищ протягом дуже короткого періоду часу у невизначеному майбутньому і, таким чином, здатна досягти критичного стану або навіть зникнути у природу у короткий час.

Критерій Е: Кількісний аналіз свідчить про можливість зникнення в природі не менше 10% популяції протягом 100 років.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

http://www.iucnredlist.org/technical-documents/categories-and-criteria/2001-categories-criteria [Архівовано 24 вересня 2014 у Wayback Machine.]