Феспіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Віз Феспіса

Теспіс або Феспіс або Феспід (грец. Θέσπις, 6 століття до н. е., нині Діонісос, Аттика) — давньогрецький поет. Перший в історії театру як мистецтва драматург та перший актор.

Біографія[ред.ред. код]

Теспіс ріс в Ікарії, розташованій поблизу Пелопоннесської Мегари, де був надзвичайно популярним культ бога Діоніса, а також неподалік від Елевсіна, де щорічно виконувалася ритуальна драма про Деметру, Персефону та Діоніса.[1]

Теспіс був поетом, проте від його творів залишились лише заголовки кількох п'єс. Як стверджують давньогрецькі джерела, а особливо за свідченнями Аристотеля, Теспіс був засновником давньогрецької трагедії, ввівши до вистави особу актора — гіпокріта, тобто відповідача, який зображав міфічного або історичного персонажа, декламуючи рядки своєї ролі.

Відповідно до одного з античних джерел, цю роль Феспіс виконував сам. Йому приписується також введення полотняних масок акторів.

Перший виступ Теспіса в Афінах міг відбутися в 560 до н. е.

Теспіс був і поетом, і композитором, і постановщиком п'єси, довелося йому виконувати і роль актора. Відомо, що в 534 р. до н. е. вперше були встановлені офіційні свята на честь бога Діоніса — Великі Діонісії До цієї події Теспіс збудував театр і поставиви у ньому свою нову трагедію. Відтоді трагічні вистави на цьому святі стали традиційними. Дійшли до нас і згадки про те, що Теспіс влаштував пересувний театр на візку, з яким відвідав деякі міста. Можливо, саме таке вдале поєднання свята і видовища привернуло увагу Афінської держави до нового жанру, що міг стати корисним для впливу на уми співгромадян.

Примітки[ред.ред. код]