Хасан аль-Кальбі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хасан аль-Кальбі
Народився 911
Помер 964
Рометта, Провінція Мессіна, Сицилія, Італія
Країна White flag 3 to 2.svg Фатіміди
Посада Emir of Sicilyd
Рід Кальбіти
Діти Ahmad ibn al-Hasan al-Muizziyya[d]

Аль-Хасан ібн Алі ібн аль-Хусейн аль-Кальбі (араб. ﺍﻟﺤﺴﻦ ﺍﺑﻦ ﻋﻠﻲ ﺍﺑﻦ ﺍﺑﻲ ﺍﻟﺤﺴﻴﻦ الكلبي‎,‎; нар. 911964) — 1-й емір Сицилійського емірату в 948964 роках. У візантійців відомий як Абульхар або Бульхасенес.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив зі знатного роду, що належав до єменського племені кальбітів. Син Алі, військовика Фатімідів, що 938 року загинув на Сицилії. Народився 911 року в Іфрікії.

Розпочав службу при дворі Фатімідів, згодом ставши разом з братом Джа'фаром наближеними слугами хаджиба Джозара аль-Устаза. У 944 році очолив один з загонів в Костянтині, що був спрямований проти повсталого лідера хариджидів Абу Язида з племені Бану-Іфран. В свою чергу Хасан зібрав загін з берберів племені кутам, з якими зумів завдати супротивникові низки поразок, визволивши міста Беджу і Туніс. За це халіф Аль-Мансур Біллах призначив хасан валі (намісником) цих міст.

У 947 році спрямований на Сицилію, де місцеве сунітське населення повстало проти влади Фатімідів, перемігши валі Мухаммеда ібн Ашафа. Доволі швидко захопив Палермо, де наказав стратити ворохобників. Згодом придушив повстання з надмірною жорстокістю. В результаті візантійці, що перед тим відмовилися сплачувати данину за свою володіння на острові та південній Італії погодилися сплатити заборгованість за 3 роки. За цю звитягу Хасан отримав титул еміра і намісника Сицилії. З цього часу ведеться існування Сицилійського емірату.

Втім спочатку Хасан був повністю залежним від халіфа. У 951 року отримав від нього підкріплення в 7 тис. кінноти та 3,5 тис. піхоти. В Калібрії захопив міста Геракс і Косса. В результаті супротивник відступив до Барі і тарента. Разом з тим Хасан мусив на час зими стати біля Мессіни, залишивши Італію. У 952 році спільно з флотом рушив до Калабрії, де завдав поразки візантійцям у битві біля Геракса. Відтак зайняв місто Петракукку. Невдовзі було укладено перемир'я, яке підтвердило угоду 932 року (за нею Візантія платила данину) та надавало права мусульманам на вільне віросповідування в візантійській Італії.

953 року знову затверджений як емір Сицилії новим халіфом Аль-Муїззом. У 955 році відбувся конфлікт з судном Кордовського халіфату, що перевозив дипломатичну пошту до Візантії. За наказом халіфа хасан рушив наздогін за судном, яке захопив в порту Альмерії, пограбувавши сам порт. У відповідь кордовський флот пограбував порти Сус і Табарка в Іфрікії. Натомість фатімідський флот на чолі з Хасаном та його братом Аммаром рушив проти візантійців, яким у Мессінській протоці було завдано низку поразок. Згодом спільно з флотоводцем аль-Сікіллі брати аль-Кальбі сплюндрували Калабрію. Зрештою Хасан від імені халіфа поновив перемир'я з візантійцями.

У 957 році візантійці зруйнували мечеть в Регіумі в Калабрії та сплюндрували околиці Палермо. Хасан рушив з флотом до Калабрії, але біля Мазари він потрапив у шторм, втративши багато суден. Бойові дії тривали в Калабрії, але 958 році в новій бурі загинув брат Хасана — Аммар з новим флотом. Тому халіф того року уклав нове перемир'я з Візантією на 5 років.

У 961 році, скориставшись захопленням Візантією Критського емірату як приводом до початку нової війни, Хасан вирішив знищити рештки візантійських володінь на Сицилії. 962 року після 9-місячної облоги було захоплено Тавроменій. У 964 року почалася облога Рометти. Втім візантійці на чолі з Мануїлом Фокою також висадилися на Сицилії. В розпал цих подій Хасан аль-Кальбі помер біля Рометти. Йому спадкував син Ахмад.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Michele Amari, Storia dei musulmani di Sicilia (ed. riveduta e corretta da C. A. Nallino, Catania, Romeo Prampolini, 3 voll. (in 5 tomi), 1933-39.
  • Clifford Edmund Bosworth, The New Islamic Dynasties. A Chronological and Genealogical Manual, Edimburgo, Edinburgh University Press, 2004, ISBN 978-0-7486-2137-8.