Кордовський халіфат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
خلافة قرطبة
Кордовський халіфат
Кордовський емірат
929 – 1031

Прапор Кордовський халіфат

Прапор

Кордовський халіфат: історичні кордони на карті
Кордовський халіфат: історичні кордони на карті
Кордовський халіфат у 1000 році, на момент свого найбільшого розширення.
Столиця Кордова
Мови арабська, мосарабська
Форма правління монархія
Халіф Кóрдови
 - 929-961 Абд ар-Рахман III
Історія
 - Засновано 929
 - Ліквідовано 1031
Площа
 - 1000 рік 600 000 км2
Попередник
Наступник
Кордовський емірат
Тайфа
Тайфа Кордовська
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Кордовський халіфат

Кордовський халіфат (араб. خلافة قرطبة‎, ісп. Califato de Córdoba, кат. Califat de Còrdova) — держава на Іберійському півострові, що існувала між 929 та 1031 роками.

Кордовський халіфат було засновано 929 року, коли Абдаррахман III прийняв титул халіфа. Столицею халіфату було місто Кордова. Після 1031 року халіфат розколовся на кілька еміратів, найзначнішим з яких був Гранадський емірат, яким мусульманські володарі керували до 1492 року.

Мечеть «La Mezquita» у м. Кордова — головна мечеть Кордовського халіфату. Зараз — католицький храм.

Період розквіту Кордовського халіфату припадає на X ст. Абдаррахман III не лише об'єднав Аль-Андалус, але й взяв під свій контроль християнські королівства на півночі Іберійського півострова. Абд-ар-Рахман ІІІ також зупинив просування Фатімідів у Марокко та на Іберійському півострові. У цей період посилилися дипломатичні стосунки з північноафриканськими племенами, північноіберійськими християнськими королівствами, з Францією, Німеччиною та Константинополем. Після смерті Абд-ар-Рахмана ІІІ 961 року халіфом став його син, 47-річний Аль-Хакам ІІ, який продовжив політику свого батька.

Смерть Аль-Хакама II 976 року стала початком кінця Кордовського халіфату. Перед своєю смертю Аль-Хакам ІІ зробив офіційним спадкоємцем свого 14-річного сина Гішама II (9761008) Насправді замість Хішама ІІ державою керував радник Аль-Хакама ібн-Абі Амір.

Титул халіфа став символічним. У халіфаті розпочалися заворушення, з'явилося багато нелегітимних претендентів на престол. Останнім халіфом був Гішам III (10271031). Остаточно халіфат розпався на незалежні королівства (тайфи) 1031 року.

Слов'яни у складі халіфату[ред. | ред. код]

Важливим фактом є те, що високі державні пости в Кордовському халіфаті займали ас-сакаліба, слов'яни, вихідці зі слов'янських земель і зокрема земель сучасної України, які служили в арміях або були продані в неволю в Ромейській імперії і які переходили на бік арабів-мусульман, часто при цьому приймаючи іслам.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]