Хромова суміш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хро́мова су́міш — суміш концентрованої сульфатної кислоти (сірчаної кислоти) та дихромату калію (або натрію). Хромова суміш є одним з найсильніших окисників, завдяки чому широко використовується в лабораторній практиці для миття скляного хімічного посуду. При дії сульфатної кислоти та дихромату на окиснювані сполуки (залишки на стінках посуду), дихромат відновлюється до сполук Cr3+ зеленого кольору.

Склад і приготування хромової суміші[ред. | ред. код]

Приготування суміші

Існує багато рецептур цього поширеного лабораторного препарату.

  • Склад 1:
Дихромат калію — 60 г;
Концентрована сульфатна кислота — 80 мл;
Вода — 270 мл[1]
  • Склад 2:
Дихромат калію — 15 г;
Концентрована сульфатна кислота — 500 мл[1]

Для приготування хромової суміші розчиняють у теплій воді дихромат калію, розчин охолоджують, і потім обережно при перемішуванні додають сульфатну кислоту (лити тільки кислоту у водний розчин дихромату!). Суміш сильно нагрівається, а розчин набуває темно-коричневого кольору.

Скляний посуд витримують у хромовій суміші кілька хвилин, за необхідності — кілька днів, а потім ретельно промивають у проточній воді. На добре знежиреному склі вода розтікається тонким шаром, не збираючись на краплі.

У результаті перебігу реакцій окислення речовин дихромат-аніон відновлюється до сульфату хрому(III), в результаті чого використана хромова суміш поступово змінює колір на зелений.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Берлин А. Я. Техника лабораторной работы в органической химии. — М.: Госхимииздат, 1963. — 372 с. (рос.)