Хусейн (емір Мавераннахра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хусейн
Народився невідомо
Помер 1370
Балх
·страта
Титул емір Чагатайського улусу
Термін 1360, 1364—1370 роки
Попередник Буян-Сулдус
Наступник Тамерлан
Конфесія іслам
Батько суслі Султан-хатун
Діти 2 сина

Амір Хусейн (*д/н — 1370) — 4-й емір Західного Чагатайського улусу в 1360, 13641370 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з тюрко-монгольської знаті. Син Муслі (Мусаллаба) та онук еміра Казагана. Про дату народження нічого невідомо. У 1357 році Казаган оженив Хусейна на Сарай-мульк-ханим, доньці Казан-хана, правителя Чагатайського улусу. Після смерті діда у 1358 році та здобуття влади стрийком Абдуллахом отримав родинні володіння в Тохаристані та місто Балх. У 1359 році в союзі з Тимуром-Барласом (за нього видав сестру Улджайт-хатун) виступив проти нового еміра Буян-Сулдуса, який в свою чергу повалив Абдуллаха. Доволі швидко вдалося здолати ворога. Спираючись на своїх предків, Хусейн отримав титул еміра Чагатайського улусу.

Проте вже 1360 року зазнає поразки від Туглуг-Тимура, хана Могулістану, й тікає до Балха. Втім, у союзі з Тимуром вдалося захопити Бадахшан. Проте у 1361 році союзники зазнають нової поразки від Туглуг-Тимура. У 1362 році наймається до правителя Сітана, а у 1363 році зумів відвоювати Балх. Того ж року, користуючись повстанням проти намісника Ільяс-Ходжи разом з Тимуром захоплює Мавераннахр, поставивши на трон хана Аділ-Султана, а Хусейн стає знову еміром.

у 1365 році разом з Тимуром вимушений був протистояти вторгненню Ільяс-Ходжи (на той час став ханом Могулістану), але в битві Хусейн зазнає поразки. Лише героїчна оборона Самарканда та кінська чума в лавах супротивника рятує еміра Хусейна та його союзника Тимура. У 1365 році Хусейн відновлює владу в Мавераннахрі.

З 1365 року починається боротьба Хусейна проти Тимура, який почав політичну інтригу проти давнього союзника і друга, сподіваючись самостійно правити. У 1367 році відбувся відкритий розрив. Проте спочатку Хусейну вдалося завдати поразки Тимуру, який вимушений був відступити до Хорасану. Хусейн встановив владу над усім західним Чагатайським улусом. Але Тимур підштовхнув нового правителя Могулістану — Камар ад-Діна проти еміра. Хусейн вимушений був розпочати мирні перемовини з Тимуром. У 1369 році останній знову визнав Хусейна еміром.

Втім у 1370 році, зібравши потугу, раптовим ударом у м. Балх узяв в облогу Хусейна, а незабаром той вимушений був здатися. Не бажаючи судити еміра, Тимур дозволив Кейхосров, правителю Хутталяна вбити Хусейна. Згодом було вбито 2 синів еміра Хусейна.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Stier, Roy (1998). Tamerlane: The Ultimate Warrior. BookPartners. ISBN 1885221770.