Чагатайський улус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Чагатайський улус — загальна назва азіатських областей, що склали за розподілом 1224 року спадкову частку сина Чингісхана Чаґатая і його роду. Улус включав Мавераннахр, Семиріччя і Кашгар.

Чагатайські хани передали безпосереднє управління Мавераннахром намісникам-відкупникам Махмуду Ялавачу (1225—38) і його синові Масудбеку (1238—89), які жорстоко експлуатували і гнобили місцеве населення. Після курултаю 1251 року і запанування Мунке-хана більшість дорослих представників династії Чагатаїв були страчені. Улус поділили Мунке і Батий, до якого відійшов Мавераннахр. У 60-х роках ХІІІ століття онук Чагатая Алгу відновив владу Чагатаїв в улусі. Наступники Алгу Мубарек і Борак, прагнучи до тісніших зв'язків з населенням осілих областей, прийняли іслам. Найбільшої потуги улус набув за часи хана Дуви (1274–1307).

У Мавераннахр з Семиріччя була перенесена ханська ставка і переселені деякі монгольські роди, у тому числі джалаїри і барласи (1266). Спроби різних ханів укріпити єдність монгольських володінь, зокрема адміністративні і фінансові реформи Кебек-хана (1318–1326), не змогли усунути феодальної роздробленості. Чагатайський улус вже до 40-х років XIV століття фактично розпався на ряд феодальних володінь. З утворенням держави Тимура влада Чагатаїдів в Мавераннахрі припинилася.


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Джерела[ред.ред. код]