Хуцція I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хуцція I
Ḫu-uz-zi-i̯a
Народився невідомо
Помер бл. 1525 до н. е.
Хаттуса, Boğazkaled, Чорум (іл), Туреччина
Національність хетти
Титул руба'ум рабі'ум
Термін 1530—1525 роки до н.е.
Попередник Аммуна
Наступник Телепіну
Батько Аммуна
Мати (…)-tavannad
Брати, сестри Isztaparijaszd

Хуцція I (д/н— бл. 1525 до н. е.) — великий цар (руба'ум рабі'ум) Давньохеттського царства близько 1530—1525 роках до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Його стосунки з правлячою династію дискусійні: за однією версію був другим сином великого царя Аммуни, за іншою його брата Куру. Можливо, що останній відомий як Цуру — мешеді (очільник царської сторожі). Є версія, що міг бути сином сестри Аммуни — Істапарії. Тоді відповідно до відомостей, цар Ціданта I планував передати трон сину своєї доньки — Хуцції, сину Істапарії, за що Аммуна вбив Ціданту I.Тоды малоймовірно, що міг залишити в живих претендента.

Спочатку Хуцція був руба'ум (царем) Хакмеса. Близько 1525 року до н. е. Хуцція і Цуру (Куру) повалили Аммуну та вбили усіх його синів. Після чого Хуцція став новим великим царем хеттів.

Становище його було непевним. Хетти знову поринули у внутрішню боротьбу, що ще більше послабило державу. Хуцція I планував вбити Істапарію (доньку Аммуни або Ціданти I — обидві мали таке ім'я) та її чоловіка Телепіну. Ті у свою чергу також влаштували змову, внаслідок чого Хуцція I загинув — Танува, мешеді (очільник царської сторожі), наказав вбити Хуццію I та 5 його братів. Телепіну став володарем Хеттської держави.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Birgit Brandau, Hartmut Schickert: Hethiter Die unbekannte Weltmacht. Piper, München u. a. 2001, ISBN 3-492-04338-0
  • Massimo Forlanini: An Attempt at Reconstructing the Branches of the Hittite Royal Family of the Early Kingdom Period, in StBoT51, Yoram Cohen: Pax Hethitica: studies on the Hittites and their neighbours in honour of Itamar Singer (2010) ISBN 978-3-447-06119-3 123—125.