Цеван Дорджі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цеван Дорджі
ᠴᠡᠸᠡᠩᠳᠣᠷᠵᠢ
ᠨᠠᠮᠵᠠᠯ
Псевдо Амджа Намг'ял
Народився 1732(1732)
Помер 1750
Національність ойрат
Титул хунтайджі Джунгарії
Посада Хунтайджі
Термін 1745—1749 роки
Попередник Галдан-Церен
Наступник Лама Дорджі
Конфесія ламаїзм
Рід Чорос
Батько Галдан-Церен
Брати, сестри Лама Дорджі

Цеван Дорджі (17321750) — 7-й хан Джунгарії в 17451749 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з ойратського племені чорос. Другий син Галдан-Церена, хунтайджі Джунгарії. Народився у 1732 році. У 1745 році після смерті батька за його заповітом став новим володарем Джунгарського ханства, прийнявши ім'я Амджа Намг'ял-хунтайджі. Втім через молодий вік регентшею і правителькою стала його сестра Улам-Баяр. Вона наказала припинити війну з Кокандським бекством, що тривала з 1744 року. Очільник війська, що поверталося з Середньої Азії, нойон Септень планував надати підтримку Ламі Джорджі, зведеному брату хунтайджі, для захоплення влади. Проте його листи було перехоплено, самого нойона арештовано й невдовзі він помер за невідомих обставин. Тому лише влітку 1746 року відбулося урочисте зведення на трон Цеван Джорджі (Амджа-хана).

Втім жорстокий і нестримний характер правителя призвів до численних конфліктів з нойонами. У 1748 році сестра разом з 17 нойонами планувала повалити правителя, але змову було викрито. Амджа Намг'ял-хунтайджі наказав заслати сестру до міста Аксу, а інших заколотників стратити. Водночас вирішив підкорити Кокандське бекство, що не вдалося його батькові. Але походу завадили напади киргизів на чолі із манапом Ахметом, який двічі завдав поразки джунгарському війську.

У 1748—1749 роках велися бойові дії проти Кокандського бекства та його союзників киргизів, які двічі намагалися захопити Кашгар. Разом з тим на бік Джунгарії перейшли каракалпаки, які виступили проти Середнього і Молодшого жузів, що скинули джунгарську залежність. Втім невдовзі конфлікти між Середнім і Молодшим жузом призвели до того, що султани і хани кожного з них стали шукати союзу з Джунгарією. При цьому джунгарський хунтайджі намагався встановити союзні стосунки з Персією, відправивши посольство до Аділь-шаха. Також було здійснено декілька спроб розширити владу на Тибет, проте невдало.

1749 року війська Старшого жуза виступили проти джунгарів, намагаючись відвоювати південний Казахстан і місто Шаш, де місцеве населення повстало проти намісника хунтайджі. У відповідь проти них виступило джунгарське військо. В подальшому планувалося виступити проти Коканда та відновити династію Аштарханідів в бухарському ханстві, яку було повалено 1748 році династією Мангитів. Втім у 1750 році внаслідок епідемії віспи джунгари вимушені були повернутися до себе. В цей час виник заколот проти хунтайджі, спровокований арештом зайсана Олдзе. На бік останнього перейшло ламаїстське духівництво. Хунтайджі втік до нойона Даши-Дава, але тому завдав поразки Лама Джорджі, який перейшов на бік повсталих. Невдовзі хунтайджі було схоплено й виколото очі, а потім заслано до Аксу, де 1750 року вбито. Новим хунтайджі став Лама Джорджі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Damchø Gyatsho Dharmatala; Nyalo Trulku Jampa Kelzang (1987). Rosary of White Lotuses: Being the Clear Account of How the Precious Teaching of Buddha Appeared and Spread in the Great Hor Country. Otto Harrassowitz. p. 126. ISBN 978-3-447-02520-1.
  • Perdue, Peter C (2009). China Marches West: The Qing Conquest of Central Eurasia. Harvard University Press. ISBN 978-0-674-04202-5.