Чанд Бардай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чанд Бардай
Prithviraj Raso.jpg
Народився 30 вересня 1149
Лахор
Помер 1200
Діяльність поет
Конфесія індуїзм
Дружина 2 дружини
Діти 10 синів

Чанд Бардай (*चंदबरदाई, 30 вересня 1149 —1200) — індійський поет, автор епічної поеми «Прітхвірадж-расо».

Життя та творчість[ред.ред. код]

Про родину мало відомостей. народився у лахорі. Отримав гарну освіту: знав декілька мов, був обізнаний з релігійних гімнів. Отримав запрошення від раджи Прітхвіраджа III Чаухана приєднатися до нього. Тут Чанд Бардай увійшов до близького кола правителя. Брав участь у найбільш важливих битва свого господаря, зокрема у Другій тараїмський битві, де війська раджпутів зазнали поразки від тюрків-мусульман на чолі із мухамедом гурі. Ймовірно був присутній при страті Прітхвіраджа. Згодом Чанд Бардай повернувся до Індії, де й помер у 1200 році.

Творчість[ред.ред. код]

Поема «Прітхвірадж-расо» складається з 1400 куплетів. Вона оспівує правителя Аджміра і Делі Прітхвіраджа. Зміст поеми становить боротьба Прітхвіраджа проти мусульманських загарбникі вна чолі із Мухаммадом Гурі. Персонажі «Прітхвірадж расо» — особи історичні, проте події малюються в поемі через призму фантазії поета-панегіриста, дія протікає не в реальному, а в ідеалізованому світі. Поема рясніє усякого роду описами, що додають їй вишуканість і помпезність. Відомості з різних наук і міфології чергуються з розповідями про угіддя раджи і його дворі, із зображенням битв, полювання тощо

Чанд Бардай керується традиційним еталоном поведінки раджи, пов'язаних з феодально-лицарськими уявленнями про честь, обов'язок, безстрашність. Проте в поемі іноді проступають і справжні риси Прітхвіраджа, а у змалюванні героїв відчувається вплив прийомів та ідеалів народно-поетичної творчості.

Джерела[ред.ред. код]


Поет Це незавершена стаття про поета або поетесу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Індії Це незавершена стаття про Індію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.