Черкаська міська гімназія № 9 імені О. М. Луценка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Черкаська міська гімназія №9 імені О.М.Луценка
Гімназія№9Черкаси.jpg
Тип Гімназія
геокоординати не задано:
Девіз Творчого учня може виховати тільки творчий учитель
Засновано 1937 року
Директор Топчій Ірина Вікторівна
Учителі 88 осіб
Учні 1405 осіб (2016-2017 н.р.)
Адреса м.Черкаси, вул. Юрія Іллєнка, б.52
Телефон (0472) 73-75-60
E-mail gymnazium9@ukr.net
Сайт gym9.ck.ua
Досягнення Лауреат конкурсу «100 найкращих шкіл України» в номінації «Школа шкіл»

Черкаська міська гімназія № 9 імені О. М. Луце́нка — одна із гімназій міста Черкаси.

Історія[ред. | ред. код]

Школа № 9 була відкрита 1937 року і розміщувалася в робітничому мікрорайоні по вул. Чехова 46. До війни 1940 року при закладі існувала вечірня школа для дорослих. Як свідчать архівні матеріали, в роки війни приміщення школи по вул. Чехова німецькими окупантами було перетворене на стайню для коней. З числа вихованців школи № 9, що брали участь у Другій світовій війні, особливо відзначився прославивши школу і тих, хто його виховував, випускник 1940 року Євген Болтухов. За подвиги у визволенні угорської столиці Будапешт йому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. У 1943-1944 навчальному році школа була україномовною семирічкою і знаходилась там же, по вул. Чехова. В повоєнні роки в школі навчалося до 600 учнів, вона стала десятирічкою. Тривалий час педагогічний колектив школи очолювала Заслужений учитель Венець Марія Іванівна.

Погруддя О. М. Луценка

1973 року школу по вул. Чехова 46 було ліквідовано, а учнів і учителів перевели до школи-новобудови № 22 по вул. Вербовецького, 108. Але того ж року, з невеликим запізненням, школа № 9 знову була відкрита. Щоправда вона вже стала восьмирічкою і російськомовною. Її відкрили вже після першовересневого дзвінка на вимогу робітників Черкаського машинобудівного заводу та жителів мікрорайону школи, бо далеко доводилося бігати дітлахам до школи № 22. Спішно зібравши контингент учнів із середніх шкіл № 21, № 15 та № 5, восьмирічна № 9 з деяким запізненням розпочала 1973-1974 навчальний рік. Школу з 1973 по 1975 роки очолювала Чумакова Фаїна Іванівна. З цього часу і пішла нова історія навчального закладу. 1975 року у восьмирічку був призначений наймолодший директор Черкас — Драгун Володимир Петрович. З молодечим запалом, з молодими педагогами та при підтримці ветеранів школи (Зелінської З. А., Попової С. М., Донченко Н. В., Максимової О. П., Кульшової С. А., Ворожцова М. М., Шейко Н. Б., Поліщука Ю. Г., Нечипоренко В. Ф., Коревої В. А.) школа готувалась перейти в нове приміщення по вул. Юрія Іллєнка (тоді — вулиця Горького), 52. У 1975-1976 навчальному році зусиллями усіх небайдужих до учительства та шкільної науки на вул. Юрія Іллєнка з'явилася нова школа.

9 березня 1978 року Рада Міністрів Української РСР присвоїла Черкаській середній школі № 9 ім'я Героя Радянського Союзу О. М. Луценка. На території школи встановлене його погруддя, а у приміщенні діє музейна кімната.

Досягнення[ред. | ред. код]

2006 року гімназія стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «100 найкращих шкіл Україні» в номінації «Школа шкіл». Директор гімназії Ірина Топчій 2007 року визнана переможцем Всеукраїнського конкурсу «100 найкращих керівників шкіл України» в номінації «Управління фінансами» та лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Ділова людина України — 2007».

Директори[ред. | ред. код]

 • 1975—1983 — Драгун Володимир Петрович
 • 1983—1984 — Плющай Іван Іванович
 • 1984—1889 — Верховський М. М.
 • 1989—1994 — Садовий А. І.
 • 1994—1996 — Яценко Т. І.
 • 1996—2010 — Топчій Ірина Вікторівна
 • 2010—2013 — Захарчук Василь Васильович
 • з 2013 — Топчій Ірина Вікторівна

Структура[ред. | ред. код]

У гімназії реалізується навчання за напрямками:

 • природничо-математичний
 • суспільно-гуманітарний
 • філологічний.

Поглиблено вивчаються математика, фізика, інформатика, хімія, біологія, правознавство. Впроваджуються нові, цікаві (більшість з них авторські) курси за вибором, що покращує результати виконання навчальних планів. Це єдина в місті багатопрофільна гімназія — експериментальний майданчик різних рівнів та напрямків, який дав поштовх до активізації самоосвіти, впровадженню поряд із модульно-розвивальним навчанням, елементів бінарного навчання, проективної технології, інтерактивних та мультимедійних методик.

Для забезпечення якісного навчання в гімназії функціонують 40 сучасних класів та кабінетів, 2 комп'ютерні класи, ресурсний центр, методичний кабінет із сучасною відеотекою та медіатекою, бібліотека з оновленим фондом, навчально-видавничий центр та редакційний центр, сучасні засоби наочності, спортивний зал, актова та танцювальна зали, виділена лінія доступу до Інтернету. Гімназія має власний друкований засіб — газету «Лідер», редакційна колегія якої стала призером Всеукраїнського турніру журналістів 2008 року. В гімназії працює громадська дитяча організація «Ступені», учнівський парламент.

Викладачі[ред. | ред. код]

У закладі працюють 109 педагогічних працівників. Проблема, над якою працює педагогічний колектив гімназії: «Модернізація організаційних та психолого-педагогічних умов для формування освіченої творчої особистості — громадянина України, здатного до саморозвитку та самовдосконалення на основі використання її внутрішнього потенціалу та отриманих знань». У гімназії переконані, що «творчого учня може виховати тільки творчий учитель». І тому серед учителів гімназії є лауреати Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року»:

 • Волкова Катерина Михайлівна, вчитель математики (2000)
 • Годкевич Людмила Володимирівна, заступник директора з навчально-виховної роботи (2004)
 • Чумак Андрій Іванович, вчитель правознавства (2007)

Бібліотекар гімназії Обертас Ірина Володимирівна стала переможцем Всеукраїнського конкурсу бібліотекарів 2007 року.

Вихованці[ред. | ред. код]

Гімназія пишається своїми учнями. Щороку серед них є переможці ІІ, ІІІ, IV етапів Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад, ІІ, ІІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту Малої академії наук України, переможці творчих конкурсів і змагань. Також гімназія запровадила особливу програму для дітей з вадами розумового розвитку.

Виховна робота[ред. | ред. код]

Допомагають цікаві форми позакласної роботи, об'єднання за інтересами, спортивні гуртки та секції: Молодіжна модель ООН в Україні, психологічний театр, клуби «Кадр», «Елефант», «Пам'ять», «Євроклуб», «Дивослово», «Журналістика» та інші.