Черпак Микола Тимофійович
Черпак Микола Тимофійович | |
---|---|
Черпак Микола Тимофійович | |
Народився | 19 грудня 1939 (84 роки) Самар, Дніпропетровська область, Українська РСР, СРСР |
Країна | Україна |
Діяльність | науковець |
Alma mater | Санкт-Петербурзький державний політехнічний університет Петра Великого |
Заклад | Інститут радіофізики та електроніки імені О. Я. Усикова НАН України Харківський національний університет радіоелектроники |
Вчене звання | професор |
Науковий ступінь | доктор фізико-математичних наук |
Нагороди |
Черпак Микола Тимофійович (19 грудня 1939, Новомосковськ) — український учений з міста Харкова в галузі радіофізики міліметрових хвиль, доктор фізико-математичних наук, професор.[1]
Народився 19 грудня 1939 році у місті Новомосковську Дніпропетровської області. Після закінчення семи класів середньоосвітньої школи[джерело не вказане 1745 днів] він пішов навчатися в Дніпропетровський індустріальний технікум, в якому придбав навички за фахом «Металургійне виробництво»[джерело не вказане 1745 днів] в 1958 році. Свою трудову діяльність він почав на Дніпровському металургійному заводі ім. Ф. Е. Дзержинського, як технік бригади доменного технологічного цеху[джерело не вказане 1745 днів]. Однак досить скоро, в 1960 році, він вступив до Ленінградського політехнічного інституту ім. М. Калініна на факультет радіоелектроніки, і в 1966 році закінчив його з відзнакою за спеціальністю «Радіофізика та електроніка»[2].
Заняття дослідницькою роботою на кафедрі під час навчання в інституті дозволили йому визначитися з напрямком подальших наукових досліджень[джерело не вказане 1745 днів]. У 1966 році Микола Тимофійович Черпак з розподілу університету влаштувався на роботу в ІРЕ АН України, що знаходиться у місті Харків. У цьому ж році він був прийнятий до аспірантури, де і продовжив свою наукову діяльність, займаючись розробкою і дослідженням квантових парамагнітних підсилювачів (КПП) сантиметрового діапазону. Отримані результати досліджень в галузі квантової радіофізики лягли в основу його кандидатської дисертації, яка була успішно захищена в 1970 році. Постійна тяга до нового, що супроводжувалася новими науковими відкриттями[джерело не вказане 1745 днів], з очолюваної ним групою, дозволили М. Т. Черпаку відкрити, дослідити і розробити КПП біжучої хвилі міліметрового діапазону довжин хвиль з широкою смугою посилення, який був успішно випробуваний у місті Нижній Новгород на РТ-25х2 радіотелескопі[джерело не вказане 1745 днів]. Отримані дані і результати проведених випробувань лягли в основу докторської дисертації, яку він успішно захистив у 1987 році. М. Т. Черпак став першовідкривачем нового напрямку в дослідженнях високотемпературної надпровідності (ВТНП), що стало початком нової наукової діяльності ІРЕ АН України. Безперервна кропітка робота в цьому напрямку принесла важливі результати, які отримали визнання як в Україні, так і далеко за кордоном[джерело не вказане 1745 днів]. Завдяки представленим експериментам і роботам, у 1999 році М. Т. Черпаку присвоюють звання професора, а також за великий цикл науково-дослідних робіт в напрямку мікрохвильової електродинаміки ВТНП, йому разом з колегами, Президія НАН України присудила премію ім. І. Пулюя в області експериментальної фізики.
У 2013 році була присуджена стипендія Харківської ОДА в області фізики і астрономії ім. К. Д. Синельникова для видатних вчених. Так само, в 2015 році було присвоєно премію ім. Л. В. Шубникова за унікальні наукові роботи в сфері експериментальної фізики, а саме в напрямку фізики низьких температур [2]. В даний час М. Т. Черпак та його група продовжують дослідження в області мікрохвильових властивостей ВТНП[джерело не вказане 1745 днів]. Зокрема, більш детально вивчаються створення і застосування електродинамічних моделей мікрохвильових структур, запозичених як для використання самих ВТНП, так і для застосування в різноманітних радіофізичних системах[джерело не вказане 1745 днів]. Велика кількість успішно вирішених завдань була отримана в плідній і тісній взаємодії з вченими з країн Китаю, Великої Британії, Німеччини, США та ін.[джерело не вказане 1745 днів] За час роботи в ІРЕ АН України М. Т. Черпак у співавторстві з колегами опублікував понад 400 наукових робіт у вітчизняних та зарубіжних журналах, отримав понад 20 унікальних авторських свідоцтв і патентів на винаходи, в їх числі є два патенти спільно з США. Микола Тимофійович — автор монографії «Квантові парамагнітні підсилювачі розподіленого типу в міліметровому діапазоні хвиль» (1996 рік), співавтор монографії «Квазі оптичні твердотілі резонатори» (2008 рік) та автор російсько-українського словника з радіотехніки, радіоелектроніки і радіофізики (2006 рік).
М. Т. Черпак приділяє велику частину часу педагогічній та виховній діяльності зі спецкурсу «Низькотемпературна електроніка» в таких університетах, як НТУ «ХПІ» і ХНУРЕ. Він входить до складу вченої ради Інституту, спеціалізованої ради по захисту дисертацій в ХНУРЕ. Під його керівництвом були підготовлені і представлені дисертації семи осіб, які продовжують розвивати наукову діяльність в інституті і за кордоном (Велика Британія, Китай, Німеччина, Італія, Португалія)[джерело не вказане 1745 днів]. М. Т. Черпак є активним учасником міжнародних наукових форумів, членом наукових товариств Інституту Інженерів з Електротехніки та Електроніки і ESAS, та членом програмного комітету від Європейської Мікрохвильової Конференції (EuMC [Архівовано 29 грудня 2019 у Wayback Machine.]), Європейської Мікрохвильової Асоціації (European Microwave Association, EuMA [Архівовано 4 грудня 2019 у Wayback Machine.]) та MSMW.
- http://re-journal.org.ua/sites/default/files/file_attach/2019-4/15.pdf [Архівовано 17 грудня 2019 у Wayback Machine.]
- https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=57211628289
- http://web.kpi.kharkov.ua/krio/en/n-t-cherpak-s-publications/ [Архівовано 17 грудня 2019 у Wayback Machine.]
- https://ieeexplore.ieee.org/author/37265219900 [Архівовано 17 грудня 2019 у Wayback Machine.]
- https://scholar.google.com/scholar?hl=de&as_sdt=0%2C44&q=N.T.+Cherpak&btnG=
- ↑ Черпак Микола Тимофійович. Національна академія наук України. Архів оригіналу за 16 грудня 2021. Процитовано 16 грудня 2021.
- ↑ а б М.Т. Черпаку 80 років. Інститут радіофізики та електроніки імені О. Я. Усикова НАН України. Архів оригіналу за 18 листопада 2021. Процитовано 16 грудня 2021.
Це незавершена стаття про особу. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
- Народились 19 грудня
- Народились 1939
- Уродженці Самарі
- Випускники Санкт-Петербурзького політехнічного університету
- Науковці Інституту радіофізики та електроніки НАН України
- Науковці Харківського національного університету радіоелектроніки
- Доктори фізико-математичних наук
- Лауреати премії НАН України імені Л. В. Шубникова
- Лауреати премії НАН України імені І. П. Пулюя
- Науковці Харкова
- Українські науковці
- Заслужені діячі науки УРСР
- Дійсні члени НАН України
- Академіки АН УРСР