Шейпінг (інформатика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шейпінг (англ. Traffic shaping, Формування трафіку) — одна з технологій QoS, що використовується для регулювання пропускної здатності ланок[en] у телекомунікаційних (комп'ютерних) мережах. Забезпечує створення бажаного профілю трафіку шляхом затримки у передаванні деяких дейтаграм (пакетів даних).[1] Формування трафіку використовується для оптимізації або гарантування продуктивності мереж, поліпшення показників затримок[en] (latency) пакетів та збільшення корисної пропускної здатності (bandwidth) для чутливих типів трафіку реального часу (RTP), наприклад VoIP, шляхом примусової затримки інших типів трафіку. Не варто плутати технологію формування трафіку з іншою спорідненою технологією полісінгу[en] (traffic policing, контроль трафіку), що у свою чергу базується на принципах маркування[en] (marking) та відкидання пакетів[en] (dropping).[2]

Коли за використання ланки зв'язку існує значна конкуренція між дейтаграмами, затримки на ній зростають суттєво. Для запобігання цьому явищу, а також для можливості контролю затримок трафіку й використовується технологія формування (шейпінгу) трафіку.

У більшості випадків основою формування профілю трафіку є прикладний рівень. У цьому випадку використовуються спеціальні інструменти для виявлення пакетів цікавого трафіку, над якими будуть проводитися маніпуляції шейпінгу. Іноді шейпінг використовує технологію дроселювання пропускної здатності[en] (bandwidth throttling) у файлообмінних мережах. У деяких випадках, шифрування вмісту дейтаграм може значно ускладнити використання технології формування трафіку.

Іншим можливим принципом роботи шейпінгу є обмеження пропускної спроможності для трафіку, базуючись на IP-адресах пакетів як відправника, так і отримувача. Вивільнена таким чином пропускна спроможність ланки може бути використана іншими відправниками та отримувачами IP трафіку. Тобто ця технологія може надавати пріоритет в обслуговуванні одним користувачам пакетної мережі за рахунок утисків інших.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Новини BBC // Трохи про BitTorrent. BBC NEWS | Programmes | Newsnight Home | A bit of BitTorrent bother(англ.)
  2. Порівняння технологій контролю та формування трафіку для обмеженої пропускної спроможності // Cisco. Comparing Traffic Policing and Traffic Shaping for Bandwidth Limiting — Cisco(англ.)