Шеремет Марія Купріянівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шеремет Марія Купріянівна
Weremet 427 x 600.jpg
Народилася
Рокитнянський район
Діяльність науковець
Заклад Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова
Науковий ступінь Доктор педагогічних наук

Шеремет Марія Купріянівна — український фахівець у галузі логопедії. Доктор педагогічних наук, професор. Перший заступник директора Інституту корекційної педагогіки та психології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, віце-президент «Української асоціації корекційних педагогів».

Біографія[ред. | ред. код]

Народилась в с. Пугачівка Рокитнянського району Київської області. У 1974 році закінчила Київський державний педагогічний інститут імені О. М. Горького за спеціальністю логопед.

У 1979 році отримала ступінь кандидата педагогічних наук, захистивши кандидатську дисертацію у Науково-дослідному інституті дефектології АПН СРСР, Москва. Тема кандидатської — «Готовність слабочуючих дітей до навчання в школі». У 1987 році отримала звання доцента зі спеціальності-«спеціальна педагогіка». У 1997 році отримала ступінь доктора педагогічних наук, захистивши докторську дисертацію на тему «Психолого-педагогічні основи підготовки слабочуючих дітей до навчання в школі» у спеціалізованій вченій раді Інституту дефектології АПН України. З 2001 року має учене звання професора.

Обіймає посаду першого заступника директора Інституту корекційної педагогіки та психології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова та завідувача кафедри логопедії.

Викладає логопедію[1], психологію мовлення[2], основи психолінгвістики, основи наукових досліджень, вибрані питання сучасної логопедії на кафедрі логопедії НПУ імені М. П. Драгоманова Інституту корекційної педагогіки та психології.

Загальна мета наукових досліджень Марії Шеремет — науково-теоретичне забезпечення процесів діагностики та корекції порушень дитячого розвитку в умовах дошкільної та шкільної освіти. Об'єктом досліджень виступає дитина з порушеннями розвитку, яка вивчається в системі психолого-педагогічних факторів, що характеризуються різними формами розвивально-освітніх взаємодій; предметом досліджень є визначення та вивчення закономірностей відповідних порушень розвитку дитини їх механізмів та умов психічного розвитку такої дитини і процесів діагностики, корекції та реабілітації. Марія Шеремет є автором близько 200 публікацій.

Під керівництвом Марії Шеремет захищено 10 кандидатських та докторська дисертація.

Марія Шеремет є членом спеціалізованих вчених рад Інституту спеціальної педагогіки НАПН України; НПУ імені М. П. Драгоманова; Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського.

Основні наукові праці[ред. | ред. код]

 • Шеремет М. К. Програма з української мови для підготовчого — п'ятого класів школи слабочуючих (2-ге відділення): програма. — К: РУМК, 1986. — 63 с.
 • Шеремет М. К. Буквар для підготовчого класу школи глухих. — К.: Перун, 1995–413 с.
 • Шеремет М. К. Програма для дошкільних закладів дітей зі зниженим слухом: програма. — К.: Інститут змісту та методів навчання, 1995- 25 с.
 • Шеремет М. К. Готовність слабочуючих дітей до навчання в школі: [монографія]. — К.: Віпол, 1996. −190 с.
 • Шеремет М. К. Розвиток мовлення. Для підготовчого класу школи для дітей зі зниженим слухом підручник. — К.: Освіта, 1996. — 438 с.
 • Шеремет М. К. Букварь для подготовительного класса школы глухих: підручник. — К.: Перун, 1997. — 413 с.
 • Шеремет М. К. Вимова: підручник. — К.: Освіта, 1998–350 с.
 • Шеремет М. К. Підручник для середньої школи «Вимова» (І кл. спец. шк.). — Богдана, 2001. — 280 с.;
 • Шеремет М. К. Стандарти освіти (І-ІV класи спеціальної школи для дітей з ТВМ). — К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2004–120 с.
 • Шеремет М. К. Логопедична робота при різних формах дислалії. — К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2004. — 60 с.;
 • Шеремет М. К. Навчально-програмовий комплекс «Адаптація-лого» Комп'ютерна програма. — К.: ТОВ Республіканський навчально-науковий центр «Діти-інваліди та нова інформаційна технологія», 2004;
 • Шеремет М. К. Програми для загальноосвітньої школи для дітей з тяжкими порушеннями мовлення (підготовчий — 1 класи). — К.: Початкова школа, 2005. — 243 с. (у співавторстві);
 • Шеремет М. К. Навчальна програма для 2-4 класів школи для дітей з ТПМ. — К.: Початкова школа. — 2005. — 264 с.;
 • Хрестоматія з логопедії: навчальний посібник. — К.: КНТ, 2006, 360 с.;
 • Хрестоматія з логопедії історичні аспекти: дислалія, дизартрія, ринолалія. — К.: КНТ, 2008.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Хрестоматія з логопедії: навчальний посібник. — К.: КНТ, 2006, 360 с.;
 2. Шеремет М. К. Програми для загальноосвітньої школи для дітей з тяжкими порушеннями мовлення (підготовчий — 1 класи). — К.: Початкова школа, 2005. — 243 с. (у співавторстві);

Джерела[ред. | ред. код]