Шотландська професійна футбольна ліга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шотландська професійна футбольна ліга
Країни
Шотландія Шотландія
Конфедерація
УЄФА
Рік заснування
2013
Кількість команд
42
Дивізіони
Прем'єршип
Чемпіоншип
Перша ліга
Друга ліга
Рівень в національній ієрархії
Рівні 1-4

Шотландська професійна футбольна ліга (ШПФЛ) (шотл. Scots Professional Fitbaa League) — національна футбольна ліга, що об'єднує професійні та напів-професійні футбольні клуби з Шотландії. Ліга була утворена в червні 2013 року шляхом злиття Шотландської прем'єр-ліги (ШПЛ) та Шотландської футбольної ліги (ШФЛ). ШПФЛ керує проведенням першостей чемпіонату, а також відповідає за проведення Кубка шотландської ліги та Кубка виклику.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Передісторія створення[ред. | ред. код]

Найдовший період свого існування Шотландська футбольна ліга поділялася на два дивізіони — Перший дивізіон та Другий дивізіон, а клуби переходили з одного дивізіону в інший по закінченні кожного сезону. Однак, в середині 1970-х років така організація перестала задовільняти потреби шотландського футболу і було вирішиено розширити структуру дивізіонів до трьох: Прем'єр-дивізіон (колишній Перший дивізіон), Перший Дивізіон (колишній Другий дивізіон) та новостворенний Другий дивізіон. Ця система почала діяти в сезоні 1975-76 і проіснувала до сезону 1994-95, коли була впроваджена чотирирівнева структура. Нововеденням стало створення Третього дивізіону та обмеження кількості команд в кожному з дивізіонів до 10.

8 вересня 1997 року клубами Прем'єр-дивізіону було прийнято рішення відділитися від Шотландської футбольної ліги і створити Шотландську Прем'єр-лігу, на кшталт англійської прем'єр-ліги, утвореної в 1992 році. Це рішення було продиктоване прагненням топ-клубів Шотландії отримати більше доходів від ігор в чемпіонаті. Після того як ШПЛ була сформована, її клуби перестали ділитися з ШФЛ доходами від виступів в Прем'єр-лізі.

Злиття ШФЛ та ШПЛ[ред. | ред. код]

Незважаючи на зміни умов членства клубів, що не мають зовнішніх фінансових надходжень, клуби нижчих дивізіонів ШФЛ майже не мали прибутків. В свою чергу клуби Першого дивізіону ШФЛ намагалися перерозподілити прибутки від трансляцій з Прем'єр-лігою. Крім того Шотландська футбольна асоціація завжди була зацікавлена у створенні пірамідальної системи дивізіонів. На фоні цього в 2013 році представники ШФЛ та ШПЛ проголосували за злиття цих двох організацій та утворення Шотландської професійної футбольної ліги[2]. При цьому кількість дивізіонів та клубів в них не змінилася. Змін зазнала модель розподілу фінансів за клубами. Починаючи з сезону 2013-14 вищий футбольний дивізіон Шотландії називається Прем'єршип.

Структура ліги[ред. | ред. код]

24 червня 2013 року була представлена структура ШПФЛ[3]:

ШПФЛ працює за принципом корпорації і знаходиться у власності 42-х клубів членів ліги. Кожен клуб є акціонером організації і має право голосу в питаннях зміни правил та зміни організаційної структури ліги. Клуби обирають шість представників в раду директорів для нагляду за поточною діяльністю ліги. Рада директорів у свою чергу призначає виконавчого голову. Першим головою ради директорів став Ніл Донкастер в липні 2013-го.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]