Ядвіґа Софія Шведська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ядвіґа Софія Шведська
швед. Hedvig Sofia av Sverige
Ядвіґа Софія Шведська
Ядвіґа Софія близько 1699 року
5-а герцогиня Гольштейн-Готторпу
Початок правління: 1698
Кінець правління: 1708

Попередник: Фредеріка Амалія Данська
Наступник: Анна Петрівна

Дата народження: 26 червня 1681(1681-06-26)
Місце народження: Стокгольм, Шведська імперія
Дата смерті: 22 грудня 1708(1708-12-22) (27 років)
Місце смерті: Стокгольм, Шведська імперія
Чоловік: Фрідріх IV
Діти: Карл Фрідріх
Династія: Пфальц-Цвайбрюкенська, Гольштейн-Готторпи
Батько: Карл XI
Мати: Ульріка Елеонора Данська

Ядвіґа Софія Шведська (швед. Hedvig Sofia av Sverige), (16811708) — шведська принцеса, донька короля Карла XI та Ульріки Елеонори Данської, дружина герцога Гольштейн-Готторпу Фрідріха IV. Доводилася бабусею російському імператору Петру III.

Життєпис[ред. | ред. код]

Ядвіґа Софія народилась 26 червня 1681 року в столиці Шведського королівства — Стокгольмі. Вона була первістком в родині короля Карла XI та його дружини Ульріки Елеонори Данської. Згодом в сім'ї народилося ще шестеро дітей, з яких вижили лише двоє: Карл та Ульріка Елеонора.

Після смерті матері у 1693 році, Ядвіґа Софія з братом та сестрою перейшла під опіку бабусі, королеви Ядвіґи Елеонори. Вони виховувалися в дусі антиданських поглядів бабусі.

Фрідріх IV

Сімнадцятирічна Ядвіґа була пошлюблена із своїм кузеном з батьківського боку, Фрідріхом, що був правлячим герцогом Гольштейн-Готторпським. Весілля відбулося 12 травня 1698 року у палаці Карлберг. Сучасники описували принцесу як красуню, що цікавилася модою. Вона також близько товаришувала із своїм братом Карлом. Не раз хотіла відвідати брата у його військових таборах, але він ніколи не давав на те згоди.

Її шлюб укладено для зміцнення традиційного союзу з Гольштейн-Готторпом проти Данії. Карл мав оженитися з сестрою Фрідріха, але відмовився. Сама Ядвіґа теж не хотіла виходити заміж за Фрідріха. Їхнє подружнє життя виявилося нещасливим, головно через численні подружні зради, яких допускався чоловік.

У 1699 році вона відвідала Готторп і залишалася там близько року. В 1700-му знов повернулася до Швеції і 30 квітня 1700 року у Стокгольмі народила сина:

Основним місцем проживання герцогині став Карлберг.

У 1702 Фрідріх загинув під час бойових дій Північної війни. Ядвіґа стала регенткою при малолітньому сині. Тим не менш, більшу частину часу вона проводила у Швеції, рідко відвідуючи маєтки чоловіка. Повсякденні справи герцогства вона передала у відання свого діверя, Крістіана Августа. Справи ж, що мали державне значення вирішувалися лише за її участі.

Замок Карлберг

Після смерті чоловіка вона стала об'єктом планів щодо організації нового політичного шлюбу. Серед претендентів на її руку називався і спадкоємець британського престолу, принц Ганноверський Георг. Але Ядвіґа Софія відмовилася брати новий шлюб за домовленістю. Тоді вона мала стосунки з молодим шведським дворянином Улофом Гілленборгом. Ця ніжна дружба була відома всім придворним і не приховувалася, хоча її й не схвалювала бабуся герцогині Ядвіґа Елеонора Гольштейн-Готторпська.

У Швеції герцогиня намагалася вибороти батьківський трон для свого сина, оскільки була старшою донькою і другою в черзі престолонаслідування, а її брат Карл XII не мав нащадків. «Гольштейнська партія», очолювана нею, домінувала при дворі аж до смерті Ядвіґи Софії у 1708 році.

Померла Ядвіґа Софія 22 грудня 1708 у двадцять сім років. Брат Карл, що провів близько половини свого життя за межами країни у військових походах, весь час вів із сестрою тривале листування й був дуже засмучений, дізнавшись про її смерть. Тіло Ядвіґи Софії сім років лежало непохованим у Ріддаргольменській церкві, бо придворні вичікували на те, як розпорядиться влаштувати похорон Карл ХІІ, який після 14-річної відсутності повернувся до Швеції 13 грудня 1715 року. Ядвіґу Софію поховали у 1716 році разом із її бабусею Ядвіґою Елеонорою Гольштейн-Готторпською, що померла 24 листопада 1715 року.

Після смерті Карла у 1718 році трон перейшов його сестрі Ульріці Елеонорі, а згодом — її чоловіку Фрідріху Гессен-Кассельському.

Родинне дерево[ред. | ред. код]

Йоганн Казимір Клібурзький
John Casimir of the Kleeburg Palatinate c 1645.jpg
 
Катерина Шведська
Catalina Vasa.JPG
 
Фрідріх III
Friedrich III Herzog von Schleswig-Holstein-Gottorf.jpg
 
Марія Єлизавета Саксонська
Marie Elisabeth de Saxe.jpg
 
Крістіан IV
Kristian IV av Danmark, malning av Pieter Isaacsz 1611-1616.jpg
 
Анна Бранденбурзька
1575 Anna Katharina.jpg
 
Георг Брауншвейг-Люнебурзький
Georg (Braunschweig-Calenberg) Residenzmuseum Celle.JPG
 
Анна Елеонора Гессен-Дармштадтська
Anna Eleonore von Hessen-Darmstadt.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Карл X Густав
Sébastien Bourdons-Karl X Gustav.jpg
 
 
 
 
 
Ядвіґа Гольштейн-Готторпська
Hedwig Eleanor of Sweden c 1655 by David von Krafft.jpg
 
 
 
 
 
Фредерік III
Frederik 3 by window.jpg
 
 
 
 
 
Софія Амалія Брауншвейг-Люнебурзька
Sophieamaliedenmark.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Карл XI
Carl XI of Sweden c 1685 by David Klöcker Ehrenstrahl.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ульріка Елеонора Данська
Ulrika Eleonora d.ä. 1656-1693, drottning av Sverige prinsessa av Danmark (Jacques D' Agar) - Nationalmuseum - 15106.tif
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ядвіґа Софія
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Література[ред. | ред. код]

  • Paul Meijer Granqvist in Carl X Gustaf "den förste pfalzaren" Askerbergs, Stockholm 1910 p. 140
  • Wilhelmina Stålberg: Anteqningar om Svenska kvinnor.