Яйце

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Загальні дані

Яйце африканського страуса

Яйцем, або ооцитом, звичайно називають яйцеклітину тварин. Яйцеклітина – це інертна (малоактивна) клітина, яка зазвичай більша за соматичні (не-репродуктивні) клітини даного організму. Розміри яйцеклітин як таких можуть сильно варіювати: яйцеклітина миші складає приблизно 0,06 мм в диаметрі, в той час як диаметр яйця африканського страуса може досягати 15-18 см. Яйцям звичайно притаманна кулеподібнa або овальнa формa, але вони бувають також видовженими, як у комах, міксин або мулової риби. Розміри та інші ознаки яйця залежать від кількості та розподілу в ньому поживної речовини (жовтка), що накопичується у вигляді гранул або, рідше, у вигляді суцільної маси. Тому яйця поділяють на різні типи залежно від вмісту в них жовтка.

Гомолецитальні яйця

В гомолецитальних яйцях, що також називають ізолецитальними або оліголецитальними, жовтка дуже мало і він рівномірно розподілений в цитоплазмі. Такі яйця притаманні губкам, кишковопорожнинним, голкошкірим, морським гребінцям, нематодам, оболонникам та більшості ссавців.

Телолицетальні яйця

Яйця (ікринки) лосося на різних стадіях розвитку

Телолицетальні яйця вміщують значну кількість жовтка, а цитоплазма зконцентрована в них на одному кінці, що звичайно позначається як анімальний полюс. Протилежний полюс, на якому зконцентрований жовток, при цьому називають вегетативним. Такі яйця типові для кільчастих червів, головоногих молюсків, безчерепних (ланцетник), риб, земноводних, плазунів, птахів та однопрохідних ссавців (качкодзьоб, єхидни). У них добре виражена анімально-вегетативна вісь, що визначається градієнтом розподілу жовтка; ядро звичайно розташоване ексцентрично; в яйцях, що вміщують пігмент, він такох розподіляється за градієнтом, але, на відміну від жовтка, його більше на анімальному полюсі. Докладніше про цей тип яєць див. в статті „Яйце птахів”.

Центроліцетальні яйця

В центроліцетальних яйцях жовток розташований в центрі, так що цитоплазма зсунута до периферії і дробіння після запліднення поверхневе. Такі яйця типові для деяких кишковопорожнинних та членистоногих.

Дивись також