Якуб Струсь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Якуб Струсь гербу Корчак (пол. Jakub Struś, 1490—1520) — шляхтич, військовик, урядник Королівства Польського. Представник спольщеного українського роду Струсів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Ротмістр, довго разом воював з Миколаєм та Марціном Каменецькими. Одружився близько 1510 року, дружина — Маргарита Кердей з Оринина. Загинув 1520 року у битві під Вороновом, коли був далеко від табору зненацька оточений татарами, яких переслідував. Якуб Струсь — батько Станіслава Струся. На честь Якуба Струся був складений жалобний вірш «Плачі Якубові Струсові, старості Хмільницькому, загиблому за вітчизну від рук татар, з жалем написані» (автор М. Коберніцкий):

« Геть відійди від мене, веселий лютнисте, А підійди до мене з кобзою, жалібний кобзарю. Зіграй мені думу смутну про загиблого Струся… Починайте про нього пісні, нехай його слава Про вічні часи ніде не загине»[1] «

Адам Бонецький стверджував, що вдова Якуба Струся за дозволом короля в 1520 році відпродала Хмільницьке староство відомому вояку Предславу Лянцкоронському.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Осетрова Г. Захисники Поділля 14-16ст.
  2. Boniecki A. Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. — Warszawa : Warszawskie Towarzystwo Akcyjne S. Orgelbranda S[yn]ów), 1909. — Cz. 1. — t. 13. — S. 334. (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]