Якчал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Якчал

Якчал (яма льоду) (перс. :یخچا‎) — давній тип холодильника.

Будівля мала наземну частину куполовидну і підземні складські приміщення. Використовувалось за для зберігання льоду, інколи продовольства. Підземна будівля мала товсті, термостійкі стіни. Ці споруди були побудовані головним чином в Ірані. Більшість ячкал побудовані сотні років тому, проте й досі послуговуються людині.[1]

В 400 році до Р.Х. перські інженери вже справлялися із задачею зберігання криги у пустелі в середині літа. Лід привозили з навколишніх гір взимку у великій кількості і заготовляли в якчалах (льодові ями). Велике підземне сховище з товстими ізольованими стінами (до 2 м завтовшки) було пов'язане з кяризами і вежами вітру, з метою утримання прохолодного повітря. В результаті крига скресала вельми повільно і була доступною протягом усього року. Споруди мали місткість до 5 000 м³. Стіни були зроблені з піску, глини, яєць, вовни цапа, вапна і попелу визначеної пропорції. Суміш мала назву sārooj. Побутувала думка, що ця суміш є водонепроникною. Якчали були поєднанні з кяризами і вітровими баштами.

Якчал в Кермені розташований приблизно в милі від центру міста. Ця конусоподібна будівля 18 метрів заввишки. Товсті стіни і неперервне водяне охолодження дозволяють зберігати кригу протягом літа.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Mahdavinejad, M; Kavan Javanrudi (July 2012). Assessment of Ancient Fridges: A Sustainable Method to Storage Ice in Hot-Arid Climates. Asian Culture and History 4 (2). doi:10.5539/ach.v4n2p133. 

Література[ред.ред. код]

Дивись також[ред.ред. код]