Порсена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 21:17, 22 лютого 2018, створена RarBot (обговорення | внесок) (Шаблон:Картка:Особа -> Шаблон:Особа)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Порсена
Народивсяневідомо
Клузій
Померпісля 504 до н. е.
Клузій
ПохованняК'юзі
КраїнаArretiumd
Національністьетруск
Діяльністьполітик
Титулларс
Посадакороль
РідПорсени
Діти2 сина

Порсена (*Porsenna, д/н —після 504 до н. е.) — політичний та військовий діяч давньої Італії.

Життєпис

Про батьків та дату народження Порсени немає відомостей. Порсена — це прізвище. Щодо імені його нічого не відомо. Часто його називають Ларс Порсена. При цьому ларс — це не власне ім'я, а титул, на кшталт рекса у Римі або царя. Ймовірно правління Порсени розпочалося десь у середині VI ст. до н. е. Він більш відомий війнами проти Риму, коли там у 509 році до н. е. було повалено монархію, а царя Луція Тарквінія Гордого з етруської династії Тарквініїв вигнано.

На той час Порсена на чолі із рідним місто Клузієм був одним з впливових правителів Етрурії та центральної Італії. У 509 році до н. е. він з військом рушив до Риму, який взяв в облогу, проте був змушений відступити від міста, вражений мужністю його захисників. Це основний варіант традиції про війну з Порсеною, який ми знаходимо у Тіта Лівія, Діонісія Галікарнаського і Плутарха. (За версією Тацита, Порсена захопив Рим; у Плінія Старшого є згадка про те, що Порсена примусив римлян укласти угоду, згідно якій вони могли використовувати залізо лише для сільськогосподарських знарядь).

В подальшому Порсена намагався розширити свій вплив в Лаціумі, проте у 504 до н. е. його молодший син — Арунс Порсена зазнав поразки від коаліції латинських міст та армії Аристодема Кумського. Це призвело до послаблення позицій Порсени. Втім невідомо чи за правління Порсени, або незабаром після його смерті відбувся занепад Клузія та підйом міст-держав Вейї та Риму.

За наказом царя Порсени у м.Клузій було зведену розкішну царську усипальню, яка отримала назву лабіринту Порсени.

Легенди

З Порсеною пов'язані численні міфи та легенди з римської історії. Найвідомішими є події, героями яких були Гай Муцій Сцевола та Клелія.

Джерела

  • Luciana Aigner-Foresti: Die Etrusker und das frühe Rom. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 2003, ISBN 3-534-15495-9, S. 141–145. (= Geschichte kompakt. Antike)
  • Evans, John Karl. War, Women and Children in Ancient Rome (Routledge, 1991)