Убайдалла ібн Абдалла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 05:36, 12 травня 2018, створена RarBot (обговорення | внесок) (Шаблон:Картка:Особа -> Шаблон:Особа)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Убайдалла ібн Абдалла
араб. عبيد الله بن عبد الله الخزاعي
Ім'я при народженні ابواحمد عبیدالله بن عبدالله بن طاهر
Народився бл. 838
Нішапур
Помер 913
Багдад
Поховання цвинтар Курайшd
Країна  Аббасидський халіфат
Національність перси
Діяльність письменник, поет, посадова особа, Мухаддіс, державний діяч
Знання мов арабська
Титул валі Багдаду
Конфесія суннізм
Рід Тахіриди
Батько Абдалла ібн Тахір

Убайдалла ібн Абдалла (*бл. 838 — 913) — державний діяч, музика, поет, письменник Аббасидського халіфату.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Тахіридів. Син еміра Абдалли ібн Тахіра. Народився близько 838 році в Нішапурі. Здобув гарну освіту, виявивши хист до літератури, музики, поезії, математики, граматики, історії. На початку 860-х років прибув до Багдада, де став помічником свого брата Мухаммада, впливового аббасидського сановника. У 866 році відповідав за передачу халіфських регалій від аль-Мустаїна до аль-Мутазза, який став новим володарем.

Після смерті брата у 867 році на ділі обійняв посаду валі Багдаду, а також став головою племені Бану-Хузаа Невдовзі це було затверджено халіфом. Йому довелося приборкувати заворушення тюрків в столиці халіфату. Водночас він не впорався з проблемою своєчасної сплати зарплатні військовикам. Тому у 869 році втратив свою посаду, передавши її братові Сулейману.

У 879 році після смерті брата Сулеймана вдруге обійняв посаду валі Багдаду. Підтримував дружні стосунки з Саффаридами. Боровся зі своїм небожем Мухаммадом, що бажав посісти його посаду. Втім, у 885 році після конфлікту між халіфом і Саффаридами Убайдалла втратив свою посаду, яку отримав Мухаммад ібн Тахір. У 889 році втретє призначено на посаду, але вже у 891 році остаточно усунений від будь-яких посад через бажання халіфа аль-Мутаміда посилити центральне урядування, відсторонивши впливових Тахіридів.

Останні роки провів у злиднях, отримуючи допомогу від халіфів та деяких впливових сановників. Помер у Багдаді у травні 913 року.

Творчість[ред. | ред. код]

Усі твори написано арабською мовою. Більшість з його доробку натепер є втраченим. Був автором декількох мелодій для пісень. Також склав дослідницькі твори «Кітаб аль-ішара фі ахбар аль-шир» («Книга про вірші та поетів»), «Рісала аль-сіяса аль-мулькуйя» («Трактат про урядування»), «Кітаб аль-адаб аль-рафія» («Книга про мелодію та фонову композицію відомих пісень»), «Кітаб аль-бара'а ва аль-фасаха» («Книга про особливості красномовства»). Відомий також його епістолярний спадок.

Свої вірші Убайдалла об'єднав у збірку (диван), назва якої не збереглася.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bosworth, Clifford Edmund (1982). «The Tahirids and Arabic Culture». Medieval Arabic culture and administration. London: Variorum Reprints. pp. 45–79. ISBN 0-86078-113-5.
  • Bosworth, Clifford Edmund (1996). The New Islamic Dynasties. Nova Iorque: Columbia University Press. ISBN 0-231-10714-5