Тітіній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:35, 15 червня 2018, створена Шкурба Андрій Вікторович (обговорення | внесок) (уточнення, шаблон)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тітіній
лат. Titinius
Народився невідомо
Стародавній Рим
Помер невідомо
Рим
Країна Стародавній Рим
Діяльність поет
Знання мов латина
Рід Тітінії
Батько невідомо
Мати невідомо

Тітіній (лат. Titinius; дати народження й смерті невідомі ) — давньоримський поет, комедіограф, майстер тогати.

Життя й творчість

[ред. | ред. код]

Стосовно місця та дати народження немає відомостей. Ймовірно він був представником старовинного патриціанського роду або вільновідпущенником когось з цього роду. За низкою відомостей його звали Веттій, хоча точно не доведено. Творча діяльність припадає на 200–170 роки до н. е.

Був найстарший з трьох (Афраній, Тита Квінкція Атта) відомих представників римської комедії — тогати. Всього у його доробку було 105 п'єс. Від творчості Тітінія збереглося тільки декілька фрагментів (180 строф) і 15 назв, типових для тогати, здебільшого відносяться до жінок: «Сукониця», «Сестра-близнюк», «Законниця», «Пасербиця». При цьому жінки не гетери або рабині, як у греків, а вільні громадянки.

Рідше зустрічаються чоловічі головні ролі (колись виконувалися жінками): «Гортензія», «Квінта». Деякі п'єси, як наприклад, «Сліпий» і «Кульгавий», виконані зі своєрідним гумором і уїдливістю, що наближають їх до народного фарсу. У всіх п'єсах Тітітнія представлено в гумористичній формі фольклор італійських племен і міст.

За замальовками характерів Тітінія порівнювали з Теренцієм, а своїм міцним народним тоном, жвавістю і свіжістю нагадують Плавта. Втім мова Тітіня має значні рису архаїзму, вона доволі складна для сприйняття.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • M. Martina, Sulla cronologia di Titinio, in «QFC», a. I 1978, pp. 5-25. (італ.)