Коновніцин Петро Петрович (син)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 16:10, 8 липня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 0; позначено як недійсні: 1. #IABot (v2.0beta15))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коновніцин Петро Петрович
Народився 25 жовтня 1803(1803-10-25)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Помер 3 вересня 1830(1830-09-03) (26 років)
Владикавказ, Російська імперія
Учасник Кавказька війна
Військове звання поручник
Рід Коновніцини
Батько Коновніцин Петро Петрович
Мати Anna Konovnitsynad
Портрет Петра Коновніцина авторства Карла Гампельна

Коновніцин Петро Петрович (14 жовтня 1803 (за іншими даними у 1802) — 1830) — декабрист, граф, поручник Гвардійського генерального штабу. Учасник російсько-турецької війни 1828—1829 років.

Біографія

Походження

З роду Коновніциних. Народився в маєтку Микитівка (Охтирського повіту, Харківської губернії, нині — село Микитівка Тростянецького району, Сумської області). Батько — військовий міністр граф Коновніцин Петро Петрович, мати — Анна Іванівна Корсакова.

Військова служба

До 17 років виховувався вдома, в службу вступив в 1821 році колонновожатим в свиту по квартирмейстерської частини. У 1825 році — підпоручик Гвардійського генерального штабу.

Участь у декабристському русі

Член Північного товариства з 1825. Під час слідства з'ясувалося, що він: знав цілі Північного товариства. Про виступ 14 грудня дізнався напередодні, у нарадах участі не брав. Коновніцину було доручено спостерігати за переміщеннями Гренадерського полку. Про плани щодо імператорської сім'ї чув від Корниловича.[1]

Арешт та заслання

Заарештований 17 грудня 1825 року в Петербурзі і був ув'язнений в Кронштадтської та Петропавлівської фортеці. Був засуджений та засланий на каторгу. Але після прохання його матері до царя Миколи І вирок був пом'якшений. Молодого офіцера засудили за IX розрядом, позбавили чинів, дворянства, розжалували в солдати з висилкою в далекі гарнізони.

Вступив в Семипалатинський гарнізонний батальйон, звідки в 1827 році переведений на Кавказ. Учасник російсько-турецької війни 1828—1829. Прапорщик з березня 1828 року.

Смерть

Заслання, нелегка військова служба в горах підірвала здоров'я Петра, і він захворів на сухоти (туберкульоз). На початку 1830 року одержав відпустку для побачення з матір'ю і для лікування в маєтку Микитівка (Охтирського повіту Харківської губернії), однак йому був заборонений в'їзд в інші губернії і при ньому повинен був перебувати благонадійний офіцер. У лютому 1830 року Петро Коновніцин приїхав до Микитовки. Але вилікувати хворобу не змогли. У серпні того ж 1830 року Петро в тяжких муках помер у своєму маєтку. Поховала його мати в саду власного будинку.

Могила Петра Коновніцина після благоустрою у 2016 році

Земляки відновили могилу Петра Коновніцина (декабриста). Український історик, фахівець в області історіографії, декабрістознавець Г. Д. Казьмирчук вказав: «У лютому 1830 року П. П. Коновніцин отримав відпустку і приїхав у Микитівку. Влітку того ж року він помер і був тут похований. Могила П. П. Коновніцина збереглася до теперішнього часу. У 1975 році тут була встановлена надгробна плита з портретом декабриста»[2].

З 1975 року до могили тягнеться невеличкий струмок шанувальників і школярів, іноді селяни в поминальні дні кладуть квіти[3].

Сьогодні Микитівка, колишній маєток Коновніциних, входить до Більчанської громади (орган місцевого самоврядування в Тростянецькому районі Сумської області), яка в 2016 році поставила новий пам'ятник з граніту на могилі декабриста.

В іншому сімейному маєтку, в селі Кярово Гдовського повіту Санкт-Петербурзької губернії був встановлений пам'ятник Петру Коновніцину. Його поставив на пам'ять про брата Іван Коновніцин, теж декабріст. На жаль, пам'ятник не вцілів.

На пам'ять про синів-декабристів Петра Петровича й Івана Петровича Коновніциних — їх мати, Анна Іванівна Коновніцина у 1836 році побудувала в Микітовці церкву Казанської ікони Божої матері. У серпні 1943 року при наступі радянських військ в купол церкви потрапив авіаційний снаряд. Фасад церкви був зруйнований.

Примітки

  1. Декабристы. Биографический справочник. Под ред. академика М. В. Нечкиной.  // Алфавит членам бівших злоумішленніх тайніх обществ и лицам, прикосновеннім к делу, произведённому вісочайше учреждённою 17 декабря 1825-го года следственною комиссиею. Составлен 1827 года.— М.,"Наука", 1988, с. 266
  2. Казьмирчук Г. Д. Вибрані твори. Том 1. Декабристи в Україні / Наук. ред. Ю. В. Латиш. — К., 2012. — С.149.
  3. http://yaremenko.ucoz.ua/publ/istorija_ridnogo_kraju/selo_mikitivka_trostjaneckogo_rajonu_sumskoji_oblasti/2-1-0-2

Джерела

  • Декабристы. Биографический справочник. Под ред. академика М. В. Нечкиной. — М.,"Наука", 1988, с. 85(рос.)
  • Декабристы на Сумщине // Казьмирчук Г. Д. Вибрані твори. Том 1. Декабристи в Україні / Наук. ред. Ю. В. Латиш. — К., 2012. — С.149-150.(рос.)

Посилання