Єловицькі (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 20:44, 1 серпня 2020, створена Kolya223 (обговорення | внесок) (історичний родовід еловицьких)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єловицькі
Версії
Шляхетський герб
Деталі

[1]Єловицькі (Jełowicki, Jałowicki, Brama, Bożeniec odm.) – шляхетський та княжий герб, походженням з Русі.[1]

Опис герба

В червоному полі срібні табірні ворота увінчані таким же лицарським хрестом. Клейнод: п'ять страусиних пір'їн. Щит огорнений княжим плащем та увінчаний княжою митрою.

Найбільш ранні згадки

Один з найдавніших гербів Волині.

Роди

Кропотки на Яловичах, звані Єловицькими – княжий рід , що походить від князів переяславських чи, ймовірно, є смоленською гілкою Рюриковичів, один з найстаріших на Волині.

Прізвище походить від місцевості Яловичі і є одним із найстаріших, щодо відомості прізвищем Волині вже на початку XV століття, головним спадковим володінням є Єловичі приблизно з середини XIV століття (Н. Яковенко). Так, наприклад, документи Пашка Єловицького від 1420 року містять вже повністю сформоване прізвище, що, враховуючи територію Русі, є періодом дуже раннім.

Друга частина прізвища – "Боженець" - це назва місцевості недалеко від Єловичів (а не як стверджує Н. Яковенко від імені гіпотетичного предка роду Божати).

Різновид герба Єловицькі герб Огінець та Брама князів Oгинських та Пузин, а різноманітність полягає в розвилці хреста на балці воріт; спільність герба свідчить про спільне походження від Смоленських князів. Зображення двох гербів не були полонізовані.

В кінці XV століття Єловичі перейшли у володіння князів Кропотка–Єловицьких, що також походять від князів смоленських і за Жигимонтом Люба-Радзиминським є іншою гілкою Єловицьких, а за даними Ю. Вольфа зовсім окремим княжим родом. Список родин, що користуються гербом Єловицькі з Гербовника польського Тадеуша Гайля[2]:

Chawejłowicz, Jałowicki, Jelnicki, Jełowicki, Lesznicki, Leśnicki, Łasznicki[3].

Бібліографія

Примітки

  1. ИнфоРост, Н. П. ГПИБ | Историческая родословная Еловицких . - СПб., 1877. elib.shpl.ru. Процитовано 1 серпня 2020.
  2. Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku : ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów. L&L, 2007. ISBN 978-83-60597-10-1.
  3. Herb Jelowicki i lista nazwisk w elektronicznej wersji Herbarza polskiego Tadeusza Gajla