Нашоломник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лицар в сюрко та горшковому шоломі з нашоломною фігурою, бурелетом і наметом

Нашоло́мник (в європейській традиції — клейнод) — укріплена прикраса на верхівці шолома, спочатку з рогів тварин і пір'я птахів. Цей елемент отримав розвиток під час лицарських турнірів, де він служив додатковим розпізнавальним знаком, за яким можна було відрізнити лицаря в загальному звалищі турнірного побоїща. Нашоломник робився з легкого дерева, шкіри та пап'є-маше, але з часом його стали виготовляти і з більш цінних матеріалів.

У стародавніх народів, так само як і в лицарів, на шоломах височіли нерідко різні фігури — або для відмінності, або для того, щоб воїну здаватися вище. Для цього вибирались зображення тварин, квітів, пір'я і т. п.

Шолом з нашоломною фігурою Франциска II — герцога Бретані
Шоломи лицарів прикрашені нашоломними фігурами (мініатюра XV століття)

Нашоломник в геральдиці[ред.ред. код]

нашоломник
Елементи герба
Основні елементи герба

Багато старовинних гербів не мають нашоломника, оскільки вони були затверджені до того, як ті ввійшли в моду. Стало типовим відтворення гербового щита, увінчаного шоломом з нашоломником і наметом в якості «верхнього герба»; останній разом зі щитом утворював іконографічно стійкий повний герб. У Німеччині нашоломники закріпилися, ставши родовими, і їх зміна нерідко служила паралеллю західній практиці внесення в щит бризур. На Заході і Півдні Європи нестабільні нашоломники часто замінялися або варіювалися власниками. У найбільших родів і династій, а до кінця XIV століття і у частини середньої знаті, з'явилися родові нашоломники, однак з ними продовжували змагатися менш довговічні. Так, більшість членів королівського дому Валуа мали право одночасно на різні нашоломники: загальнодинастичний (лілія), своєї гілки роду (бургундський пугач і т. ін.), численних реальних і титульних володінь або ж особистий.Шолом і нашоломник повинні бути повернуті в один бік (втім дане правило не завжди дотримувалося). У європейській геральдиці нашоломник зображується на шоломі звичайно разом з бурелетом. Слід зауважити, що в англійській і шотландській геральдичних традиціях широко поширене вживання нашоломника без шолома, коли фігура першого перебуває вільно над щитом разом з бурелетом. У континентальних практиках подібне не прийнятно, це по суті суто «острівна» манера.

Посилання[ред.ред. код]


Історія Європи Це незавершена стаття з історії Європи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
CC-logo.svg

Ця стаття містить текст, перекладений зі статті «Нашлемник», російської Вікіпедії.

Icono de traducción.svg