Райтшток

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:34, 4 березня 2021, створена CommonsDelinker (обговорення | внесок) (Вилучив файл Розцінки-райштоки.jpg, оскільки він був вилучений з Wikimedia Commons користувачем JuTa. Причина: Source of derivative work not specified since 6 December 2020.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Райтшток, прокладений в цекотах
Нижній райтшток пн. схилом Аршиці
Райтшток на пер. Боревка з боку с. Стара Гута

Р́айтшток ― гірська стежка, збудована з метою полювання чи туризму. Є кілька версій походження назви:

1. Reitstock ― від нім. reiter (вершник, мисливець) i stock (гірський масив)[1]. Висота вершника на коні була критерієм для прочистки таких стежок від рослинності ― щоб перо на капелюсі останнього не зачіпалося за гілки[джерело?].

2. Reisestock ― від нім. reise (подорож, мандрівка) і stock (палка) ― в якості маркувальних вішок чи костура.

Згідно Ю. Сітницького, це ― мисливська стежка, прокладена узбіччям гір та хребтів, в більшості випадків горизонтально або у вигляді серпантину, на висоті декілька сотень метрів нижче верхньої межі лісу[2].

За часів перебування Західної України в Польщі, метрополит Андрей Шептицький, за станом здоров'я, подорожував спеціальною бричкою, запряженою конем.

Історія

Більшість стежок в Українських Карпатах було збудовано за часів Австро-Угорщини, тобто наприкінці 19 ст. Деякі були збудовані за часів Польщі (1920-1939 рр.). Є поодинокі стежки, що збудовані за часів СРСР (наприклад, стежка з Осмолоди до мисливського будинку в ур. Фашори). За радянських часів в лісовій галузі існували розцінки на будівництво стежок.

Див. також

Примітки

  1. Під редакцією, П. Третяка та В. Парпана (1998). Історія Осмолодської пущі (укр.) . Львів: НТШ. с. 145 с.
  2. Сітницький, Юрій (1993). Мандрівки по Карпатах (укр.) . Львів: Бібльос/Брук. с. 7.