Схил (анатомія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 06:03, 12 квітня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вигляд згори.
Деталі
Ідентифікатори
Латина clivus
TA98 A02.1.00.051 і A02.1.04.006
TA2 454
FMA 54376
Анатомічна термінологія

Схил[1] (лат. clivus), блуменбахів схил[2] — частина людського черепа біля його основи, мілка заглибина за спинкою турецького сідла, що похило спускається дозаду[3]. Утворений передньою (водночас і базилярною) частиною потиличної кістки і клиноподібною кісткою в місці їхнього з'єднання. У горизонтальній площині він лежить прямо дозаду від клиноподібних пазух. Латерально з обох боків розташовуються рвані отвори (внутрішня сонна артерія доходить до середньої черепної ямки над рваним отвором, біля її анастомозу з вілізієвим колом). Дозаду від схилу знаходиться базилярна артерія. Над схилом лежить вароліїв міст.

Назву блуменбахового отримав на честь німецького анатома Й. Ф. Блуменбаха.

Клінічне значення

Відвідний нерв проходить вздовж схилу, тому при підвищенні внутрішньочерепного тиску можливе його защемлення.

У ділянці схилу може утворюватися хордома.

Схил є важливим орієнтиром для перевірки правильної співвісності атланта з аксисом: на латеральній рентгенограмі шийного відділу хребта він утворює лінію, продовження якої відоме як «лінія схилу Вакенгайма». У разі нормального взаємного положення хребців лінія Вакенгайма має проходити через зуб аксиса, чи бути дотичною до нього[4].

Примітки

  1. Черкасов В. Г. та ін. Череп // Міжнародна анатомічна термінологія (латинські, українські, російські та англійські еквіваленти) / Під ред. проф. В. Г. Черкасова. — Вінниця : Нова книга, 2010. — P. 27.
  2. Большой медицинский словарь. 2000.
  3. Drake, Richard L. Gray's Anatomy for Students 3rd Ed. с. 868. (англ.)
  4. McKenna DA, Roche CJ, Lee KW, Torreggiani WC, Duddalwar VA. Atlanto-occipital dislocation: case report and discussion. Can J Emerg Med 2006; 8(1):50-3. Available at: link [Архівовано 2007-09-27 у Wayback Machine.] and link [Архівовано 2007-09-27 у Wayback Machine.]. Accessed on: December 7, 2006. (англ.)

Посилання