Куліг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:44, 12 травня 2021, створена Exroader (обговорення | внесок) (→‎Джерела: [Категорія:Різдво в Польщі])
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кулігсанний потяг; катання на санях, запряжених кіньми, у якому беруть участь декілька санних упряжок (процесія). Куліг — традиційна зимова забава панства у Польщі від часів Польського королівства та Речі Посполитої (тобто від XVI ст.). У сучасній Польщі куліг — традиційна новорічно-різдвяна забава.

Британський історик Норман Дейвіс у своїй книзі “Історія Польщі” писав: «Узимку kulig, або санні виїзди, становили чудовий спосіб товариських забав. Низка запряжених кіньми саней, де сиділо повно людей у хутрах і чудових убраннях, вирушала по снігу в подорож по околицях. Очолювали поїзд молоді парубки, з передніх саней долинала музика, в морозному повітрі дзвеніли дзвіночки, поїзд рухався від двору до двору. В кожному домі пили за здоров’я господаря й запрошували дівчат приєднатися. В якомусь домі зупинялися надовго і влаштовували імпровізований бал або бенкет. Уночі, тримаючи вгорі над головою смолоскипи, щоб освітити собі шлях, товариство розходилося по домівках.»[1].

Зиґмунт Айдукевич. «Куліг у Польщі» (створено перед 1917)
Зиґмунт Айдукевич. «Куліг у Польщі» (створено перед 1917
Куліг на картинах Альфреда Веруша-Ковальського
 
Куліг у Західних Бескидах (Горце), лютий 2006 року
Куліг у Західних Бескидах (Горце), лютий 2006 року 
 

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Дейвіс, Норман (2008). Боже ігрище: історія Польщі / Пер. з англ. П. Таращук. Київ: Видавництво Соломії Павличко “Основи”. с. 234—235.