Національний бестселер (премія)
Національний бестселер — щорічна загальноросійська літературна премія. Яка вручається в Петербурзі за найкращий роман, написаний російською мовою протягом всього року. Девіз премії — «Прокинутися знаменитим!». Премія була заснована в 2001 році Костянтином Тубліним.
На першому етапі значне число номінантів (призначених Оргкомітетом з охопленням всієї території шкіл і смаків — тут представники основних видавництв, «товстих» журналів, діячі російської літератури Росії і зарубіжжя[джерело?], критики і знакові письменники) називає по одному твору, який вийшов в звітному році чи знайомому номінанту у вигляді рукопису. Так формується довгий список. Він публікується в ЗМІ із зазначенням, хто кого висунув.
На другому етапі Велике журі (близько 20 осіб), також формується Оргкомітетом і складається з професійних літературних критиків різних напрямків, оцінює висунуті твори. При цьому журі ніколи не збирається разом і нічого не обговорює колективно. Кожен критик може відібрати з усього прочитаного два твори, одному з яких 3 бали, другому — 1 бал. Результати відбору публікуються — із зазначенням, хто як проголосував. Твори, які набрали найбільшу кількість балів, утворюють короткий список.
На третьому етапі Мале журі, сформоване Оргкомітетом і складається вже не тільки з професійних письменників, а й з освічених читачів, авторитетних діячів мистецтва, політики і бізнесу, — робить уже читацький вибір з творів короткого списку.
У разі, якщо за два твори учасниками малого журі подано однакову кількість голосів, право визначити переможця надається Почесному голові Малого журі. Голосування відбувається під час процедури присудження премії.
Переможець отримує грошову премію (еквівалентну 10 000 доларів США), яка ділиться в пропорції 7:3 між ним і номінантом. У січні 2017 року було оголошено, що переможець отримає мільйон рублів, які він розділить в пропорції 9:1 зі своїм номінантом. Інші фіналісти премії отримають по 60 тисяч рублів. Учасники шорт-листа отримують заохочувальні призи в розмірі, еквівалентному 1000 доларів США. І головний, і заохочувальні призи вручаються лише за умови присутності учасників шорт-листа або їх довірених осіб на заключній церемонії, як правило, в останню п'ятницю травня в Санкт-Петербурзі. Переможець стає членом Малого журі наступного циклу премії.
У 2011 році на честь десяти років існування премії була вручена ювілейна премія з назвою — «Супер-Нацбест» (в розмірі 100 тисяч доларів). Конкурс проводився серед переможців премії «Національний бестселер» за минулі 10 років. Умовою вручення була присутність лауреата на фінальній церемонії 29 травня 2011 року.
В результаті відкритого голосування журі на чолі з помічником Президента РФ Аркадієм Дворковичем, премію «Супер-Нацбест» отримав письменник Захар Прилепин за збірку оповідань «Гріх».
2001 рік
Переможець: Леонід Юзефович за роман «Князь вітру»
Короткий список:
- Сергій Болматов «Самі по собі»;
- Дмитро Биков «Виправдання»;
- Едуард Лимонов «Книга мертвих»;
- Олександр Проханов «Ті, що йдуть в ночі»;
- Володимир Сорокін «Бенкет»;
- Леонід Юзефович «Князь вітру».
Журі: Володимир Коган, Павло Крусанов, Едуард Лимонов, Артемій Троїцький, Олена Шварц; Почесний голова — Ірина Хакамада.
2002 рік
Переможець: Олександр Проханов за роман «Пан Гексоген»
Короткий список:
- Дмитро Бортніков «Синдром Фріца»;
- Ірина Денежкина «Song for lovers»;
- Сергій Носов «Дайте мені мавпу»;
- Олег Павлов «Карагандинські дев'ятини»;
- Олександр Проханов «Пан Гексоген»;
- Ольга Славникова «Безсмертний».
Журі: Юлія Ауг, Володимир Бондаренко, Михайло Трофименков, Ірина Хакамада, Сергій Шнуров, Леонід Юзефович; Почесний голова — Володимир Коган.
2003 рік
Переможець: Олександр Гаррос, Олексій Євдокимов за роман «[Голово] ломка»
Короткий список:
- Дмитро Биков «Орфографія»;
- Олександр Гаррос, Олексій Євдокимов «Головоломка»;
- Володимир Яременко-Толстой «Мій-мій»;
- В'ячеслав Дьогтєв «Хрест»;
- Сергій Коровін «Прощання з тілом»;
- Павло Крусанов «Бом-бом».
Журі: Лев Данилкін, Ірина Денежкина, Олександра Куликова, Леонід Парфьонов, Олександр Привалов, Олександр Проханов; Почесний голова — Валентин Юдашкін.
2004 рік
Переможець: Віктор Пєлєвін за роман «ДПП (NN)»
Короткий список:
- Віра Галактіонова «Крилатий будинок»;
- Ілля Масодов «Чорти»;
- Віктор Пєлєвін «ДПП (NN)»;
- Валентин Распутін «Дочка Івана, мати Івана»;
- Андрій Тургенєв «Місяць Аркашон»;
- Олександр Червінський «Шишкин ліс».
Журі: Рубен Гальєго, Олександр Гаррос, Олексій Євдокимов, Олександр Іванов, Тіна Канделакі, Ксенія Раппопорт, Олексій Тарханов; Почесний голова — Олександра Куликова.
2005 рік
Переможець: Михайло Шишкін за роман «Венерине волосся»
Короткий список:
- Дмитро Биков «Евакуатор»;
- Олег Зайончковський «Сергєєв і містечко»;
- Тетяна Москвіна «Смерть — це все чоловіки»;
- Захар Прилепин «Патології»;
- Оксана Робскі «Casual (Повсякденне)»;
- Михайло Шишкін «Венерине волосся».
Журі: Олександр Гаврилов, Андрій Дмитрієв, Світлана Конеген, диякон Андрій Кураєв, Віктор Пєлєвін, Кирило Серебренніков; Почесний голова — Леонід Юзефович.
2006 рік
Переможець: Дмитро Биков за біографію «Борис Пастернак»
Короткий список:
- Дмитро Биков «Борис Пастернак»;
- Сергій Доренко «2008»;
- Павло Крусанов «Американська дірка»;
- Захар Прилепин «Санькя»;
- Андрій Рубанов «Садіть, і виросте»;
- Ігор Сахновський «Щасливці і божевільні».
Довгий список містив 50 творів. Журі: Юля Беломлинская, Катерина Волкова, Дем'ян Кудрявцев, Ілля Хржановський, Михайло Шишкін, Світлана ячевская; Почесний голова — Едуард Лимонов.
2007 рік
Переможець: Ілля Бояшов за роман «Шлях Мури»
Короткий список:
- Вадим Бабенко «Чорний пелікан»;
- Ілля Бояшов «Шлях Мури»;
- Дмитро Биков «ЖД»;
- Володимир Сорокін «День опричника»;
- Людмила Улицька «Даніель Штайн, перекладач»;
- Лена Елтанг «Втеча куманики».
Довгий список містив 56 творів. Журі: Василь Бархатов, Дмитро Биков, Ілля Лазерсон, Михайло Леонтьєв, Яна Милорадівська, Анфіса Чехова; Почесний голова — Сергій Васильєв.
Ця стаття потребує більше посилань на інші статті, аби краще інтегруватися до енциклопедії. |
Ця стаття не містить посилань на джерела. (серпень 2021) |