Концерт (Стен)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:29, 18 грудня 2021, створена Vity OKM (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Концерт»
англ. The Family Concert[1]
Творець:Ян Стен
Час створення:1666
Розміри:86,6 × 101 см
Висота:86,6 см
Ширина:101 см
Матеріал:олія на полотні
Жанр:побутовий жанр
Зберігається:Чикаго, США
Музей:Чиказький художній інститут
Інвентарний номер:1891.65

«Концерт» — побутова картина художника з Голландії 17 століття Яна Стена (1626 — 1679). Картину зберігає Художній інститут Чикаго.

Жартівливий Стен

[ред. | ред. код]

Художник народився в Лейдені, але довго працював в місті Гаага, де бував королівський двір, де мешкали аристократи, де палаци межували з садами. Увесь цей офіційний світ з пихою і баталіями честолюбства не зачіпав свідомості художника і майже не відбився у його картинах. Простенький, зім'ятий одяг, стоптані черевики, п'ять сортів пива та друзі напідпитку цікавили його більше. Саме вони часто ставали персонажами його картин. Стен часто перебував в доброму гуморі, а пиво та жарти друзів лише додавали смаку і сміху веселому характеру художника. Можливо, лише в своєму автопортреті з червоною завісою він вперше і зобразив себе в урочистій позі і без реготу, бо це забороняла традиція офіційного портрета.

Худ. Ян Стен. Писака читає свій твір друзям

Концерт

[ред. | ред. код]

Добрим гумором віє і від картини Стена «Концерт». Невеличка вечірка в самому розпалі. Забуто про шляхетність і стриманість. Зім'ята лляна скатертина вже не прикриває коштовну килимову на столі. Кавалер ліворуч зручно поклав ногу з черевиком на лаву, де сидить сам. А поряд з черевиком висока чарка з вином. Два кухля з вином спорожніли і кинуті під лаву. Голландці не знімали капелюхів в приміщеннях, і Стен пише це точно з дійсності, як фотограф. Діалог не переривається, не зважаючи на хміль в головах і скреготання по струнах контрабасу. Ці хаотичні звуки додав у концерт пустун-хлопчисько, що грає порцеляновою люлькою на коштовному музичному інструменті. Але Mens sana in corpore sano, і художник це добре знає.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Всеобщая история искусств, Т 4, «Искусство», 1963 (рос)
  • Кузнецов Ю. И., « Голландская живопись 17-18веков в Єрмитаже», Л, «Аврора», 1979 (рос)
  • Wouter Kloek: Een huishouden van Jan Steen. Uitgeverij Verloren, Hilversum 1998, ISBN 90-6550-444-3.

Див. також

[ред. | ред. код]
  1. https://www.artic.edu/artworks/561
  2. http://www.artic.edu/aic/collections/artwork/561