Пролом (Станиславів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пролом
Повна назва Українське спортивне товариство
«Пролом» Станиславів
Прізвисько Українці
Засновано грудень 1929
Розформовано 1939
Населений пункт Станиславів, Польща Польща
Стадіон
Ліга
Домашня
Виїзна

Українське спортивне товариство «Пролом» Станиславів або просто «Пролом» (пол. Ukraińskie Sportowe Towarzystwo Prołom Stanisławów)  — нині неіснуючий польський футбольний клуб, заснований у Станиславові (нині Івано-Франківськ, Україна) в грудні 1929 року українською громадою.

Хронологія назв

  • 1929—1939: УСТ «Пролом» Станиславів (пол. UST Prołom Stanisławów)

Історія

Футбольна команда «Пролом» була заснована в Станиславові в грудні 1929 року, після того, як у львівській газеті «Діло» зазначили, що в місті не було жодного українського футбольного клубу, в зв'язку з чим футболісти львівської «України» під час останнього візиту в серпні 1939 року змушені були грати з місцевим єврейським «Гакоахом» та польською «Станиславовією». Назву для нового клубу запропонував професор Станіславлівської гімназії Дмитро Ліскевич. Перша штаб-квартира клубу була розташована в будинку на вул. Липова (тепер — вул. Шевченківська), поблизу Гімназії. Президентом клубу було обрано Теодора Мартинця — директора Земського банку. До цього в Станиславові вже існували українські клуби — «Чорногора» (заснований в 1907 або 1098 році), «Чумаки» (є згадка за 1921 рік), а також «Буй-Тур» (1921—1925). Ці клуби грали матчі виключно з іншими західноукраїнськими клубами (львівською «Україною», перемишлянською «Чайкою Сяну», стрийською «Скалою» та тернопільським «Поділлям»), в той же час матчі з представниками клубів інших національностей забороняв проводити Український Спортивний Союз. Допоки в 1928 році українські клуби не приєдналися до змагань під егідою ПЗПН (створений за німецьким зразком чотирма роками раніше)[1].

3 березня 1930 року було оголошено, що «Пролом» візьме участь у Клясі B львівського ОЗПН. Свій перший поєдинок українська команда зіграла внічию проти ТУРу (Товариства Університету Робітничого). 13 квітня 1930 року відбувся перший офіційний матч «Пролому» в Клясі B, в якому «українці» розписали нульову нічию з польським клубом «Стшелец Гурка» (Станиславів). Суперниками «Пролому» в Клясі B були станиславівські німецько-польсько-українська «Єдність», єврейський «Гакоах», єврейський робітничий клуб «Адміра», а також польські клуби — «Гурка», «Раз Два Тши» та «Станиславовія». Також у цьому турнірі виступали польська «Бистшиця», український «Бескид» з Надвірної, польський військовий клуб «49 п.п.» з Коломиї, а також польські «Світ» з Монастирського, «Стшелець» з Брошнева та українська «Стриянка» зі Стрию. За підсумками сезону «Пролом» з 7-а набраними очками пролом фінішував на передостанньому місці в Клясі B, випередивши «Єдність», яка понизилася в класі.

Сезон 1931 року «Пролом» розпочав з новим тренером Осипом Новицьким — родом з сусіднього для Станиславова Вовчинця — колишнім гравцем львівської «України». Завдяки такому підсиленню клуб у підсумковій таблиці Кляси B фінішував на 3-у місці, поступившись лише «Гурці» та «Станиславовії». У 1932 році «Пролом» не зумів повторити минулорічне досягнення. А сезон 1933 року став найпровальнішим. Команду залишив Юліан Кардаш (перейшов до «Ревери»), а головний тренер Осип Новицький очолив перемишлянський «Сян». 4 січня 1933 року було утворено новий клуб УСК (Станиславів), який виступав виключно в змаганнях, організованих Українським Спортивним Союзом (УСС). У 1935 році команду підсилило декілька гравців ямницького «Вихора», який виступав у системі УСС. У підсумку в 1936 році «Пролом» впевнено виграв Клясу B, а після цього й кваліфікаційний турнір та отримав право виступати в Клясі А станиславівського ОЗПН[2]. Дебютний сезон 1936/37 років виявився невдалим. На фоні втоми та втрати 6 основних гравців, клуб не зумів залишитися у Вищому дивізіоні. До Кляси A повернувся лише за підсумками сезону 1938/39 років, коли став переможцем Кляси B та переміг у плей-оф з різницею в один м'яч «Станиславовію». Однак вдруге виступати в Клясі «А» клубу не вдалося[3].

У вересні 1939 року, після початку Другої світової війни, клуб припинив існування.

Досягнення

  • Польща Кляса B Станиславівського ОЗПН
    • Чемпіон (2): 1936, 1939

Відомі гравці

Див. також

Примітки

  1. Narodowościowo-społeczne tło gry w „nogę” do 1939 r. – CBN Polona. Архів оригіналу за 16 січня 2013. Процитовано 21 лютого 2019.
  2. lwow-stanislawów 20-40
  3. Микола Дейчаківський. На визвольних стежках Европи

Посилання

  • Encyklopedia piłkarska FUJI, Kolekcja klubów, tom 4: "Lwów i Wilno", Andrzej Gowarzewski