Малькіна Марія Іванівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малькіна Марія
Народилася 14 січня 1944(1944-01-14) (80 років)
Мамолаєво
Країна  Росія
 СРСР
Національність мокша
Діяльність літературознавець
поетеса
Alma mater Мордовський державний університет імені М. П. Огарьова (1969)

Марі́я Ма́лькіна (*14 січня 1944(19440114), Мамолаєво) — мокшанська поетеса, літературознавець. Головний редактор ж. "Мокша". Автор першого систематизованого дослідження з теорії мокшанського віршування. Авторка теоретичної бази для формування «мордовської» літератури двома мовами — мокшанською та ерзянською.

Національність — мокшанка.

Біографія

Нар. у Мамолаєво Ковилкінського району Мордовської АРСР в родині мокшанського господаря Івана Малькіна.

1964 — закінчила Зубово-Полянське педучилище. 1969 — закінчила Мордовський держ.університет. Десять років викладає у середніх школах. 1979 — переходить на наукову роботу до Морд. НДІ мови, літератури, історії та економіки. 1994 — заввідділу прози та критики ж. "Мокша" (Саранськ). 2003 — М. стає головним редактором ж."Мокша", замінивши на цій посаді Віктора Лобанова. М. — перша жінка-редактор ж. "Мокша" за 75-річну історію. Готувала номер журналу, присвячений ювілею мокшанського класика Петра Лєвчаєва.

Творчість

Автор досліджень з проблем перекладу, історизму мокшанської прози. Написала низку підручників, зокрема «Мокшень кяль» (Мокшанська мова) для 2-го та 4-го кл., «Лихтибряня» (Джерельце) для 1-го кл. російськомовниих шкіл.

З початку 90-их XX століття — самостійно пише вірші. Критика вважає М. прекрасним ліриком із філософським звучанням творів.

1998 — у Таллінні виходить збірка оригінальних творів М. «Ниле ават — ниле морот» (Чотири жінки — чотири пісні).

Написала корпус рецензій на нові твори мокшанської літ-ри, передмови до поетичних та прозаїчних збірок мокшанських авторів (наприклад, до збірки Анатолія Тяпаєва «Алянь мода» (Батьківська земля), 2003).

2005, 23 вересня — інтерв'ю з М. в тижневику «Литературная Россия». Свідчить про масову асиміляцію мокшанської молоді, еміграцію до Москви. Як наслідок — криза в національній літ-рі.

Готує до друку тритомник мокшанського прозаїка Юрія Кузнецова.

Література

Малькина, М. И. Мордовское стихосложение / М. И. Малькина. — Саранск: Мордов. Книж. Изд-во, 1990.

Джерела

  • Мордовия. Кто есть кто. Энциклопедический словарь—справочник. — Саранск, 2000.