Мокша (народ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мокша
Zubu mokshans. Dubasov.jpg
Мокшанки у традиційному вбранні, XIX ст.
Кількість ~800.000
Ареал Росія
Мордовія, Пензенська область, Тамбовська область, Татарстан, Саратовська область
Вірменія,Австралія, США
Близькі народи Угро-фінські народи, ерзя, марійці
Мова мокшанська, російська, татарська
Релігія Православ'я, Лютеранство, Мокшень кой
Мокшень Мастор — історична область розселення мокшан
Темниківське князівства на карті мішарських князівств
Мокшанська, російська та ерзянська мови на табличці у Саранську
Діалекти ерзян та мокшан у Мордовії
Розселення ерзян та мокшан у Мордовії

Móкша, мокшани (Мокшанська: Мокшет/Mokshat) — фіно-угорський народ, корінне населення Середньої Волги, зокрема Республіки Мордовія. За офіційною національною номенклатурою, прийнятою у РФ, мокша - етнічна група мордви; за твердженнями частини мокшанських організацій — окремий народ.

Мокша — типові європеоїди з переважанням північночорноморького антропологічного типу[джерело?]. Мокшанська мова — з підгрупи фіно-волзьких мов, фіно-угорської мовної групи. Разом з ерзянською мовою формує підгрупу мордовських мов.

Починаючи з 1950-х чисельність мокши в Мордовії та Росії невпинно зменшується. Серед причин: закриття мокшаномовних шкіл, міграція поза межі Мордовії, економічна депресія, пропаганда національного нігілізму. Більшість сучасних мокшан — двомовні (говорять мокшанською та російською мовами), хоча до Другої Світової переважала мокшано-ерзянська та мокшано-татарська двомовність[джерело?].

Історія[ред.ред. код]

Мокша брали участь в Персько-Скіфський війні у 514 році до Р. Х. в альянсі зі скіфами і сарматами коли 80.000 армії Дарія Великого було завдано поразки[джерело?]. У 4-му сторіччі від Р. Х. мокша сплачувала данину остготам під час царювання Германаріху[джерело?]. Мокша приєднались до гуннської орди разом з сарматами і угорцями і вдерлися до королівства остготів близько 377 від Р. Х.[джерело?]. Вони також брали участь у вторгненні Аттіли до Риму в 5-му сторіччі[джерело?]. У 7-му сторіччя мокша знаходиться у васальній залежності від Хозарського каганату[джерело?]. На початку 10-го сторіччя мокша контролюють територію 100.000 км² із загальною чисельністю населення близько 70.000[джерело?].

У 13-му столітті вели війни з ерзянами, під керівництво князя Пуреша увійшли до складу монгольської армії під час Західного походу монголів. Брали участь у битві при Легниці, однак через невірність мокшанське військо було знищене монголами. У відповідь у монгольських тилах починається повстання під проводом Нарчатки, яка за фольклорними джерелами була дочкою Пуреша. У руських літописних джерелах тогочасне державне утворення мокшан відоме як Пурешева волость.

У 1388 році у ядрі мокшанської етнічної території утворюється Темниківське князівство під владою татарських князів.

Відомі мокшани[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. В. Д. Алемайкина. Материалы по языку и фольклору села Кижеватово (Селиксы) Пензенской области, Пензенский государственный педагогический университет им. В. Г. Белинского. — Пенза, 2002. — с. 150
  2. Bezzola G.A. Die Mongolen in abendlandischer Sicht (1220–1270). Ein Beitrag zur Frage der Volkerbegegnungen. Bern-Muenchen, 1974, S. 54
  3. http://www.rosbalt.ru/main/2008/08/25/516852.html Мордовия нашла у себя корни Василия Шукшина

Посилання[ред.ред. код]

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
мокшанською мовою
Пря лопа