Фліндерсбар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 01:14, 14 лютого 2022, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Перекладено дати в примітках з англійської на українську)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема нактоуза: 1 — дерев'яні прокладки для регулювання висоти фліндерcбара, 2 — сфери м'якого заліза для компенсації чвертної девіації, 3 — поздовжні магніти, 4 — поперечні магніти, 5 — фліндерcбар

Фліндерсбар (англ. Flinders bar — «брусок Фліндерса») — вертикальний брусок з м'якого заліза, що розміщається в спеціальній трубці спереду (або ззаду) суднового нактоуза. Призначений для знищення півкругової девіації (складової магнітної девіації), що виникає внаслідок вертикального намагнічення корпусу корабля[1]. Отримав назву на честь англійського мореплавця Метью Фліндерса (1774—1814), що під час подорожі до Австралії вперше застосував залізний брусок для компенсації викликаної вантажем магнітної девіації і уклав звіт про корабельний магнетизм для Королівського флоту[2][3][4].

Для нейтралізації інших видів магнітної девіації застосовують «кулі Кельвіна» з м'якого заліза, вертикальний магніт та поздовжні і поперечні магніти приладу Ері. Магнітна девіація, що залишається після застосування магнітних і залізних коректорів, враховується при обчисленні курсу.

Примітки

  1. Bowditch, Nathaniel (2017). American Practical Navigator (вид. bicentennial). National Geospatial-Intelligence Agency. Процитовано 17 жовтня 2017. (англ.)
  2. Miriam Estensen The life of Matthew Flinders p 460 (англ.)
  3. Flinders, Matthew (1805). Concerning the Differences in the Magnetic Needle, on Board the Investigator, Arising from an Alteration in the Direction of the Ship's Head. Philosophical Transactions of the Royal Society. 95: 186—197. doi:10.1098/rstl.1805.0012. (англ.)
  4. Flinders, Matthew (1814). A voyage to Terra Australis: Volume 2, Appendix II. (англ.)

Джерела