Метью Фліндерс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Метью Фліндерс

англ. Matthew Flinders

Flinders01.jpg
Народився 16 березня 1774(1774-03-16)[1][2][3]
Донінгтон
Помер 19 липня 1814(1814-07-19)[1][4][3] (40 років)
Лондон[5]
Громадянство/підданство Велика Британія
Діяльність мандрівник, дослідник[d][1], картограф[d] і ботанік[d]
Звання капітан флоту

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Ме́тью Флі́ндерс (англ. Matthew Flinders; 16 березня 1774, Донінгтон,Лінкольншир, Англія — 18 липня 1814, Лондон) — англійський морський офіцер, дослідник Австралії, картограф. Саме він домігся перейменування континенту з «Нової Голландії» на «Австралію». У сучасній Австралії Метью Фліндерса вважають національним героєм. Його зображення є на монетах Австралії.

Молоді роки[ред.ред. код]

Метью народився у місті Донінгтон у Лінкольнширі (Велика Британія). Його дід та батько були лікарями. Гадалося, що Метью також, як і його рідні, буде лікарем. Але Фліндерс прочитав роман Данієля Дефо «Робінзон Крузо», і це змінило його життя. Метью вирішив стати моряком. Зустрівши спротив родини цьому рішенню, Метью зумів без будь-якої сторонньої допомоги вивчити навігацію та тригонометрію і у 15 років пішов на флот.

Незабаром кузина Генрієтта познайомила Метью з капітаном Томасом Песлі. Два роки Фліндерс ходив з Песлі на кораблі «Беллерофонт» гардемарином, а у серпні 1791 року став гардемарином на кораблі «Провидіння», капітаном якого був Вільям Блай.

Перша подорож до Австралії[ред.ред. код]

Корабель «Провидіння» (англ. HMS Providence) з Метью Фліндерсом пройшов Торресову протоку, перевозячи з острова Таїті на Ямайку саджанці хлібного дерева. У серпні 1791 року Фліндерс повернувся до Англії. Саме ця подорож пробудила в Метью зацікавлення щодо вивчення Австралії. Адже, попри те, що Англія з 1788 року почала її колонізацію, цей континент (Нова Голландія — так він тоді називався) був недостатньо вивченим. Також тоді не було зрозуміло взагалі, чи є Австралія материком, чи це архіпелаг островів.

Дослідження Південного материка[ред.ред. код]

У лютому 1795 року на кораблі «Надійний» (англ. HMS Reliance) Метью та його брат Семюель Фліндерси вирушили до англійської колонії Новий Південний Уельс. 7 вересня 1795 року вони прибули до Сіднея. Вже через місяць на невеликому боті «Мізинчик» Метью Фліндерс, його друг Джордж Басс та слуга В. Мартін дослідили берег затоки Ботані-Бей та ріки Святого Георгія. На початку листопада вони повернулися до Сіднея, де доповіли про результати своєї мандрівки губернатору Гантеру. Той наказав спорудити на річці Святого Георгія нове поселення.

За якийсь час дослідники вирушили до невеликої затоки на півдні. Тут вони знайшли на березі якесь велике чорне каміння. Пізніше з'ясувалося, що то було кам'яне вугілля. Факт цього відкриття довів губернатору необхідність подальшого дослідження нових земель. Експедиції Метью Фліндерса були продовжені. Він раз-у-раз заходив вглиб материка.

У вересні 1798 року на кораблі «Норфолк» з екіпажем у 8 осіб, у супроводі приватного судна «Наутілус» із харчами на 12 місяців Метью Фліндерс, який на той час вже отримав чин лейтенанта, за наказом губернатора відправився на дослідження Землі Ван-Дімена (сучасний острів Тасманія). За результатами подорожі було встановлено, що ця земля є островом. Було відкрито Бассову протоку (яку назвав Фліндерс на честь друга Джорджа Басса), низку великих островів, один з яких названо ім'ям Фліндерса.

По поверненні до Сіднея Метью Фліндерс мав намір продовжувати дослідження. Губернатор між тим наділив його земельною ділянкою у 300 акрів у районі Бенкстауна. Між тим Фліндерс отримав завдання привести корабель «Надійний» до Англії.

Англія[ред.ред. код]

У серпні 1800 року Фліндерс прибув до Портсмута. Весь шлях від Сіднея до Англії Метью витратив на складання карти Тасманії, узбережжя Нового Південного Вельсу, а також писав звіт стосовно своїх досліджень. Свої матеріали разом з пропозицією подальшого вивчення узбережжя Австралії Фліндерс спрямував президенту Лондонського королівського товариства Джозефу Бенксу, який підтримав його пропозиції та призначив Метью Фліндерса головою експедиції на кораблі «Слідчий» (англ. HMS Investigator). До експедиції потрапили також ботанік Роберт Браун, художник-пейзажист Вільям Вестолл, художник-натураліст Фердинанд Бауер.

У цей час Фліндерс одружився з Аннет Чеппел і взяв її на корабель. Але через сувору заборону Адміралтейства дружина вимушена була зійти і чекати Метью в Англії протягом 9 років.

Експедиції навколо Австралії[ред.ред. код]

Експедиції Метью Фліндерса навколо Австралії

18 липня 1801 року почалося плавання Фліндерса. 17 жовтня його корабель «Слідчий» прибув до Кейптауна, а 6 грудня Фліндерс підійшов до малодослідженого узбережжя Австралії поблизу мису Луїн. Проте свої дослідження Метью Фліндерс розпочав з бухти Кінг-Джордж. Тут він зустрів аборигенів, з яким зумів налагодити добрі стосунки. Особливості навколоавстралійських вод були ще мало відомі. Так, 21 лютого кілька матросів на шлюпці загинули у сильних припливних хвилях. Цю місцину Фліндерс назвав мисом Катастроф.

Між тим дослідження узбережжя Австралії тривало. Фліндерс відкрив острів, де мандрівники побачили великі стада кенгуру. Острів отримав назву Кенгуру. Надалі дослідили затоку Сент-Вінсент й крізь протоку Бакстера Фліндерс вийшов у відкрите море. Корабель з дослідником попрямував на схід, де зустрів французьке судно «Географ», яке теж вивчало південне узбережжя Австралії. Потім Фліндерс попрямував далі на схід. Він пройшов поряд з гирлом найбільшої австралійської річки Муррей, але не побачив її. Далі судно досягло мису Отуей, відвідало затоку Порт-Філіп, а у травні повернулося до Сіднея. Загалом було вивчено 5 тисяч миль австралійського узбережжя.

Вже через три місяці, у липні 1802 року, Фліндерс вирушив на дослідження північного узбережжя Австралії. Він дослідив затоку Герві, відкрив мис Кертіс, мис Боуен (сучасний Клінтон) та острів Персі. Звідси експедиція попрямувала по малодослідженій на той час Торресовій протоці. Фліндерс пройшов у небезпечних водах Великого Бар'єрного рифу й неподалік острова Камберленд виявив необхідний прохід поміж рифами, який було пізніше названо на його честь.

У затоці Карпентарія корабель Фліндерса залишився на ремонт. Фліндерс вирішив між тим продовжити дослідження. Він зробив нариси берегів заток Карпентарія, Каледон, бухти Мелвілл, відкрив затоку Арнем, острови Вессел, острови Англійської компанії. Звідси Фліндерс вирішив морем йти до острова Тимор. Тут він вивчав глибини, можливості проходу кораблів. Після цього Фліндерс повернувся до Сіднея.

З результатами своїх досліджень Метью Фліндерс у 1803 році попрямував до Англії. Але на цьому шляху його чекали невдачі. Кілька разів він повертався до Сіднея, не зміг пройти через Торресову протоку (через аварію корабля). Нарешті він досяг острова Маврикій, де був заарештований французьким губернатором. У цей час ішла війна Англії із Францією. Лише у 1810 році Фліндерс зумів повернутися до Англії, коли острів Маврикій захопили англійці.

Останні роки[ред.ред. код]

На батьківщині Фліндерсу надали звання капітана. Але матеріальне становище його сім'ї було важким. 1 квітня 1812 року у Метью Фліндерса народилася донька. Він почав готувати свої рукописи з дослідженнями до друку. У серпні 1813 року Фліндерс отримав коректуру рукопису, де у передмові зазначалося: «Якби мені дозволили змінити назву, я б обрав Австралію (замість Нової Голландії)». Але Адміралтейство довгий час не бажало цього, хоча з часом пропозиція Фліндерса пройшла — новий материк отримав назву Австралія.

18 липня 1814 року, коли принесли з типографії перший примірник книги, Фліндерс помер.

Адміралтейство Англії довгий час користувалася складеними Фліндерсом картами, а самого дослідника поступово забули. Навіть не збереглася його могила.

Джерела[ред.ред. код]

  • Private Journal 1803—1814. Edited with an introduction by Anthony J. Brown and Gillian Dooley. Friends of the State Library of South Australia, 2005.(англ.)

Примітки[ред.ред. код]