Метью Фліндерс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Метью Фліндерс

Метью Фліндерс (*16 березня 1774 — †18 липня 1814) — англійський дослідник Австралії. Саме він домігся перейменування континента з «Нової Голландії» на «Австралію». Сьогодні в Австралії Метью Фліндерса вважають національним героєм. Його зображення є на грошових знаках Австралії.

Молоді роки[ред.ред. код]

Метью народився у місті Донінгтон у Лінкольнширі (Велика Британія). Його дід та батько були лікарями. Гадалося, що Метью також, як і його рідні, буде лікарем. Але Фліндерс прочитав книгу «Робінзон Крузо», і це змінило його життя. Метью вирішив стати моряком. Зустрівши спротив родини цьому рішенню, Метью зумів без будь-якої сторонньої допомоги вивчити навігацію та тригонометрію і у 15 років пішов на флот.

Незабаром кузина Генрієтта познайомила Метью з капітаном Томасом Песлі. Два роки Фліндерс плавав з Песлі гардемарином на кораблі «Беллерофонт», а у серпні 1791 року став гардемарином на кораблі «Провидіння», капітаном якого був Вільям Блай.


Перша подорож до Австралії[ред.ред. код]

Корабель «Провидіння» (англ. HMS Providence) з Метью Фліндерсом пройшов Торресову протоку, перевозячи з о. Таїті на Ямайку саджанці хлібного дерева. В серпні 1791 року Фліндерс повернувся до Англії. Саме ця подорож пробудила в Метью зацікавлення щодо вивчення Австралії. Адже, попри те, що Англія з 1788 року почала її колонізацію, цей континент (Нова Голландія — так він тоді називався) було недостатньо вивчено. Також тоді не було зрозуміло взагалі, чи є Австралія материком, чи це архіпелаг островів.

Дослідження Південного материка[ред.ред. код]

У лютому 1795 року на кораблі «Надійний» (англ. HMS Reliance) Метью та його брат Семюель Фліндерси вирушили до англійської колонії Новий Південний Уельс. 7 вересня 1795 року вони прибули до Сіднея. Вже через місяць на невеликому боті «Мізинчик» Метью Фліндерс, його друг Джордж Басс та слуга В.Мартін дослідили берег затоки Ботані-Бей та ріки Святого Георгія. Напочатку листопада вони повернулися до Сіднея, де доповіли про результати своєї мандрівки губернатору Гантеру. Той наказав спорудити на річці Святого Георгія нове поселення.

за якийсь час дослідники вирушили до невеликої затоки на півдні. Тут вони знайшли на березі якесь велике чорне каміння. Пізніше з'ясувалося, що то було кам'яне вугілля. Факт цього відкриття довів губернатору необхідність подальшого дослідження нових земель. Експедиції Метью Фліндерса були продовжені. Він раз-у-раз заходив вглиб материка.

У вересні 1798 року на кораблі «Норфолк» з екіпажем у 8 осіб, у супроводі приватного судна «Наутілус» із харчами на 12 місяців Метью Фліндерс, який на той час вже отримав чин лейтенанта, за наказом губернатора відправився на дослідження Землі Сан-Дімена (сучасний острів Тасманія). В результаті подорожі було встановлено, що ця земля є островом. Було відкрито Бассову протоку (на честь друга Фліндерса Джорджа Басса), низку великих островів, один з яких названо ім'ям Фліндерса.

По поверненні до Сіднея Метью Фліндерс мав намір продовжувати дослідження. Губернатор між тим наділив його земельною ділянкою у 300 акрів у районі Бенкстауна. Між тим Фліндерс отримав завдання привести корабель «Надійний» до Англії.

Англія[ред.ред. код]

У серпні 1800 року Фліндерс прибув до Портсмута. Весь шлях від Сіднея до Англії Метью витратив на складання карти Тасманії, узбрежжя Нового Південного Вельсу, а також писав звіт стосовно своїх досліджень. Свої матеріали разом з пропозицією подальшого вивчення узбережжя Австралії Фліндерс спрямував президенту Королівського товариства Дж. Бенксу, який підтримав його пропозиції та призначив М.Фліндерса головою експедиції на кораблі «Слідчий» (англ. HMS Investigator). До експедиції потрапили також ботанік Роберт Браун, художник-пейзажист Вільям Вестолл, художник-натураліст Фердинанд Бауер.

У цей час Фліндерс одружується з Аннет Чеппел і бере її на корабель. Але через сувору заборону Адміралтейства дружина вимушена була зійти і чекати Метью в Англії протягом 9 років.

Експедиції навколо Австралії[ред.ред. код]

Експедиції М.Фліндерса навколо Австралії

18 липня 1801 почалося плавання Фліндерса. 17 жовтня його корабль «Слідчий» прибув до Кейптауна, а 6 грудня Фліндерс підійшов до малодослідженого узбережжя Австралії поблизу мису Луін. Проте свої дослідження М.Фліндерс розпочав з бухти Кінг-Джордж. Тут він зустрів аборигенів, з яким зумів налагодити добрі стосунки. Особливості приавстралійських вод були ще мало відомі. Так, 21 лютого кілька матросів на шлюпці загинули у сильних припливних хвилях. Цю місцину Фліндерс назвав мисом Катастроф.

Між тим дослідження узбережжя Австралії тривало. Фліндерс відкрив острів, де мандрівники побачили великі стада кенгуру. Острів отримав назву Кенгуру. В подальшому було досліджено затоку Сент-Вінсент й крізь протоку Бакстера Фліндерс вийшов у відкрите море. Корабель з дослідником попрямував на схід, де зустрів французьке судно «Географ», яке теж вивчало південне узбережжя Австралії. Потім Фліндерс попрямував далі на схід. Він пройшов поряд з гирлом найбільшої австралійської річки Мюррей, але не побачив її. Далі судно досягло мису Отуей, відвідало затоку Порт-Філіп, а у травні повернулося до Сіднея. Загалом було вивчено 5 тисяч миль австралійського узбережжя.

Вже через три місяці, у липні 1802 року, Фліндерс вирушає на дослідження північного узбережжя Австралії. Він дослідив затоку Герві, відкрив мис Кертіс, мис Боуен (сучасний Клінтон) та острів Персі. Звідси експедиція попрямувала по малодослідженій на той час Торресовій протоці. Фліндерс пройшов в небезпечних водах Великого Бар'єрного рифу й неподалік острова Камберленд виявив необхідний прохід поміж рифами, який було пізніше названий на його честь.

У затоці Карпентарія корабель Фліндерса було залишено на ремонт. Фліндерс вирішив між тим продовжити дослідження. Він зробив нариси берегів заток Карпентарія, Каледон, бухти Мелвілл, відкрив затоку Арнем, острови Вессел, острови Англійської компанії. Звідси Фліндерс вирішив морем йти до острова Тімор. Тут він вивчав глибини, можливості проходу кораблів. Після цього Фліндерс повернувся до Сіднея.

З результатами своїх досліджень Метью Фліндерс у 1803 році попрямував до Англії. Але на цьому шляху його чекали невдачі. Кілька разів він повертався до Сіднея, не зміг пройти через Торресову протоку (через аварію корабля). Нарешті він досяг о. Маврикій, де був заарештований французьким губернатором. У цей час ішла війна Англії із Францією. Лише у 1810 році Фліндерс зумів повернутися до Англії, коли острів Маврикій захопили англійці.

Останні роки[ред.ред. код]

На батьківщині Фліндерсу надали звання капітана. Але матеріальне становище його сім'ї було важким. 1 квітня 1812 року у Метью Фліндерса народилася донька. Він почав готувати свої рукописи з дослідженнями до друку. В серпні 1813 року Фліндерс отримав коректуру руковпису, де у передмові зазначалося: «Якби мені дозволили змінити назву, я б обрав Австралію (замість Нової Голландії)». Але Адміралтейство довгий час не бажало цього, хоча з часом пропозиція Фліндерса пройшла — новий материк отримав назву Австралія.

18 липня 1814 року, коли принесли з типографії перший примірник книги, Фліндерс помер.

Адміралтейство Англії довгий час користувалася складеними Фліндерсом картами, а самого дослідника поступово забули. Навіть не збереглася його могила.

Джерела[ред.ред. код]

  • Private Journal 1803—1814. Edited with an introduction by Anthony J. Brown and Gillian Dooley. Friends of the State Library of South Australia, 2005.(англ.)