FBD

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

FBD (англ. Function Block Diagram) — графічна мова програмування, яка призначена для програмування ПЛК (програмованих логічних контролерів).

Опис мови[ред.ред. код]

Програма утворюється із так званих ланцюгів, які виконуються послідовно зверху вниз. Ланцюги можуть мати мітки. Інструкція переходу на мітку дозволяє змінювати послідовність виконання ланцюгів для програмування умов і циклів.

Елемент порівняння (програмний компаратор) мовою FBD в середовищі Simatic Step 7:

    ┌───────┐
    │    │   
A───────┤ CMP< │   
    │    ├────── 
    │    │  
B ──────┤    │  
    │    │  
    └───────┘

У цьому випадку, якщо елемент A буде меншим за елемент B, на виході буде логічна одиниця.

При необхідності управління викликом блоків в них додаються спеціальні цифрові входи EN (enable) і виходи ENO (enable out). Логічний нуль на вході EN забороняє виклик блоку. Вихід ENO використовується для індикації помилки в блоці і дозволяє припинити обчислення залишку ланцюга.

Мова FBD проста у вивченні і зручна для прикладних фахівців, які не мають спеціальної підготовки в галузі інформатики. Жорстка послідовність виконання призводить до простої внутрішньої структури команд, яка транслюється у швидкий і надійний код. Існує також модифікація FBD, яка допускає використання тільки чистих функцій з одним виходом, без проміжних станів.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Петров И. В. Программируемые контроллеры. Стандартные языки и приемы прикладного проектирования / Під ред. проф. В. П. Дьяконова . — М.: СОЛОН-Пресс, 2004. — 256 c. ISBN 5-98003-079-4
 • Минаев И. Г. Программируемые логические контроллеры в автоматизированных системах управления / И. Г. Минаев, В. М. Шарапов, В. В. Самойленко, Д. Г. Ушкур. 2-е вид., перер. і доп. — Ставрополь: АГРУС, 2010. — 128 с. ISBN 978-5-9596-0670-1