Mastodon

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mastodon
Mastodon Logotype (Simple).svg
Mastodon desktop web screenshot.png
Тип сервер соціальної мережі, мікроблогінг
Розробник Євген Рочко
Перший випуск 5 жовтня 2016;
Стабільний випуск v 2.4.0 (22 травня 2018;)
Версії 2.9.3 (9 серпня 2019)[1]
Репозиторій github.com/tootsuite/mastodon
Операційна система Unix, Linux
Написано на Ruby, JavaScript
Українська так
Ліцензія GNU Affero General Public License
Офіційний сайт

Mastodon у Вікісховищі?


Mastodon — це розподілена та федеративна соціальна мережа, подібна до сервісу мікроблогів Твіттер, але керована як децентралізована федерація незалежних серверів зі встановленим на них відповідним вільним програмним забезпеченням. Користувачі реєструються на окремих серверах мережі Mastodon, які називають екземплярами (англ. instance) та можуть під'єднуватися й спілкуватися з іншими серверами безперешкодно. Коротке повідомлення називається «дмух» (англ. toot).[2] Маскот сервісу — брунатний або сірий хоботний, часом зображається з мобільним пристроєм в лапах.

Сервіс відрізняє від Твіттеру орієнтація на спільноти, що формуються довкола окремих серверів мережі. Mastodon є частиною Федіверсу, підтримує протоколи OStatus та ActivityPub для досягнення інтероперабельності.

Зовнішній вигляд сервісу подібний до застосунку TweetDeck. Обмеження на довжину повідомлення за замовченням — 500 символів. Реалізовано широкі можливості для приховування контенту для дорослих, спойлерів, налаштувань приватності, додатковий опис повідомлень для людей з обмеженими можливостями.

Технологічна платформа[ред. | ред. код]

Mastodon — веб-проект з відкритим сирцевим кодом для федеративного мікроблогінгу. Серверна частина побудована на Ruby on Rails, клієнтська на JavaScript (React.js та Redux). Повна підтримка OStatus та, з версії 1.6, протоколу AcivityPub.[3][4]

Мобільні застосунки використовують Mastodon API та доступні для широкого кола операційних систем (Android, iOS, SailfishOS і Windows Mobile).

Статистика використання[ред. | ред. код]

Після релізу першої версії, сервіс привернув увагу першої хвилі користувачів у квітні 2017 року.[5] Онлайн-видання The Verge опублікувало огляд сервісу, в якому зазначено, що сервіс ще не привернув увагу знаменитостей, лідерів думок. 1 грудня 2017 року сервіс по приблизним оцінкам досягнув мільйона користувачів.[6] За даними fediverse.network, Mastodon — один з найпопулярніших сервісів Федіверсу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Release 2.9.3 — 2019.
  2. A beginner’s guide to Mastodon, the hot new open-source Twitter clone. The Verge. Процитовано 2018-05-29. 
  3. tootsuite/mastodon. GitHub (en). Процитовано 2018-05-29. 
  4. tootsuite/mastodon. GitHub (en). Процитовано 2018-05-29. 
  5. What Is Mastodon and Will It Kill Twitter?. PCMag Australia (en-US). 2017-04-05. Процитовано 2018-05-29. 
  6. Mastodon Users (@mastodonusercount@lou.lt). Loultstodon (uk). Процитовано 2018-05-29. 

Посилання[ред. | ред. код]