POST

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Професійний POST-контролер

POST (англ. Power-On self-test) — програма самотестування комп'ютера, яку виконує центральний процесор після подачі живлення. На сучасних персональних платформах окрім діагностичних задач на POST покладається також налаштування апаратних ресурсів комп'ютера та взаємодія з користувачем, що може вказати деякі параметри та обрати ті чи інші можливості для подальшої роботи.

POST складається з послідовних кроків, спрямованих на перевірку всіх вузлів та компонентів комп'ютера, кожний з яких відмічається контрольними точками або POST-кодами. Для візуалізації POST-кодів використовується один або декілька послідовних чи паралельних портів вводу-виводу, або ж Manufacturing Test Port — діагностичний порт 80h. В цьому випадку для відображення контрольних точок потрібен додатковий пристрій: POST-контролер, або як його ще називають діагностична POST-карта, за допомогою якої здійснюється моніторинг всіх етапів виконання POST. Це стає можливим за рахунок того, що POST-контролер перехоплює діагностичні повідомлення (коди) та наочно відображає їх цифровому індикаторі.

Крім візуальних засобів, процедури POST використовують також звукові повідомлення про ситуації, що склалися, та негаразди, які зафіксовані в процесі виконання. Деякі з них носять інформаційний характер і повідомляють про перебіг ініціалізації регістрів, контролерів чи окремих пристроїв; інші — слугують сигналом аварійного завершення POST внаслідок помилок або збоїв систем та вузлів комп'ютера.

Звукові сигнали POST[ред.ред. код]

На сьогодні не створені жодні стандарти, що регламентують формат звукових повідомлень. Проте слід зазначити, що більшість виробників використали короткий сигнал, щоб сповістити про успішне закінчення процедур POST.

Звукові повідомлення InsydeBIOS[ред.ред. код]

У тих випадках, коли хибне виконання InsydeBIOS призводить до фатальних помилок, до системного гучномовця спрямовується послідовність звукових сигналів, яку користувач почує за будь-яких умов, навіть якщо ще не проініційована відеосистема.

Логіка створення Beep Tones, а саме так називають звукові повідомлення в компанії Insyde Software, прозора й очевидна: кожен код помилки збільшується на одиницю та розкладається на дві групи по три біти у кожній з них. Наприклад, так:

 • 07h :: 08h = 001 — 000

Ґрунтуючись на цьому формується аудіо-повідомлення, у якому нулі замінюються короткими звуковими сигналами, а одиниці  — довгими. Самі ж групи відмежовуються одна від одної паузами:

 • 07h = К К Д пауза К К К пауза,

де К — короткий звук, Д — довгий звук.

На сьогодні відомо дев'ять звукових повідомлень:

 • ККК—ККД Помилки в роботі DMA-регістрів
 • ККК—КДК Помилки в роботі схем регенерації пам'яті
 • ККК—КДД Хибна контрольна сума BIOS
 • ККК—ДКК Помилки в CMOS-пам'яті
 • ККК—ДКД Помилки в роботі DMA-контролера
 • ККК—ДДК Помилки в роботі PIC-контролера
 • ККК—ДДД Помилки в роботі контролера клавіатури
 • ККД—ККК Помилки в роботі VGA-адаптера
 • ККД—ККД Помилки в оперативній пам'яті

Звукові повідомлення PhoenixBIOS[ред.ред. код]

Логічна та довершена система моніторингу, створена компанією Phoenix Technologies Ltd., лишається незмінною вже майже двадцять років. Вона функціонує таким чином: якщо сталася фатальна помилка, що перешкоджає подальшій роботі комп'ютера, то останній POST-код розкладається на чотири групи. Наприклад, так:

 • 16h = 00 01 01 10

До кожного елемента групи додається одиниця. У нашому прикладі це буде:

 • Код = 01 10 10 11

Генерується послідовність звукових сигналів шляхом перетворенням отриманого результату до десяткової системи:

 • 1 — 2 — 2 — 3

Звукові повідомлення AwardBIOS[ред.ред. код]

У AwardBIOS, який від 1998 року теж належить компанії Phoenix Technologies Ltd., система звукових повідомлень, що застосовується під час виконання його POST, значно простіша. Як повідомлялось у офіційних документах, окрім фінального сповіщення, про яке йшлося вище, звукова індикація виконується лише у двох випадках:

 • негаразди з оперативною пам'яттю: послідовність коротких сигналів;
 • проблеми з відеокартою: після довгого сигналу подається два коротких.

Звукові повідомлення AMIBIOS[ред.ред. код]

Під час виконання POST, розроблений компанією American Megatrends Inc. AMIBIOS8, надсилає до системного динаміка послідовність звукових сигналів про наступні ситуації з комп'ютерним обладнанням:

Посилання[ред.ред. код]