Вікіпедія:Стаття-заготовка
Цю сторінку запропоновано включити до довідкової системи Вікіпедії як правило чи настанову. Наразі все, що написано на цій сторінці, не є чинним правилом або настановою Вікіпедії. Проєкт може перебувати у стадії розробки, обговорення або отримання підтримки спільноти для ухвалення, а також може бути відхилений. |
Двома словами: Якісна стаття-заготовка — це добре, але Вікіпедія потребує не лише нових заготовок, але й доведення до числа добрих статей вже написаних заготовок. |
Заготовка або стаб (англ. stub, фр. ébauche) — незавершена, коротка неповна, але інформативна стаття у Вікіпедії, яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню енциклопедичну статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в українському розділі Вікіпедії налічується 1 352 270 статей.)
Визначення
[ред. код]Якісна стаття-заготовка містить точне визначення, пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. Стаб повинен містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про предмет статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям стабів, тобто не містять основних елементів, називаються сабстабами, або підстабами.
Заготовка відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісною, логічно завершеною, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Стаб відрізняється від статей, що підпадають під критерії швидкого вилучення, тим, що в ньому є інформація.
Під час оцінювання якості статей на МетаВікі використовується критерій, за яким заготовкою вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 кілобайтів тексту, призначеного для читання. Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення. Для українського розділу це число потрібно помножити на 1,3—1,6, оскільки український текст з однаковим змістом забирає більше місця в кодуванні за англійський. Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами стабом для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до 13—16 кілобайт.
Це не означає, що позначку {{stub}} можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.
Перспективи
[ред. код]Слід зазначити, що шаблон {{Заготовка}} часто не досягає своєї мети. За статистикою українського розділу Вікіпедії, «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що стаття-заготовка, швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю англійську вікіпедію з її понад 6 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.
Доцільність
[ред. код]Заготовку доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного терміна, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від її теми. Необхідність зростає, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений Джон Бардін отримав Нобелівську премію за винахід транзистора, то про це можна згадати в статті «біполярний транзистор». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення надпровідності, то доцільно створити статтю-заготовку, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.
Недоцільність
[ред. код]Заготовку недоцільно створювати тоді, коли вона міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.
Ваша участь у проєкті
[ред. код]У цій категорії зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.
Якщо бачите статтю-заготовку, допишіть у кінці — {{Заготовка}}, або відповідний галузевий шаблон.