Анет Баба Кишикули

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анет Баба Кишикули
Народився1626
Помер1723
Країна Казахстан
Діяльністьюридичний навчальний заклад, державний діяч

Анет Баба Кишикули (каз. Әнет Баба) — казахський державний діяч, правник, радник Тауке-хана.

Біографія

[ред. | ред. код]

Закінчив Бухарське медресе. Досконало знав шаріат — звід мусульманських правових і теологічних нормативів, брав участь у складанні норм звичаєвого права «Жети жарги», що визначали основні принципи казахського феодального права. Виступав за свободу, незалежність і цілісність рідного краю, за єдність і згуртованість народу. За ці благородні якості названий в народі Анет баба, що означає старійшина. Анет баба прожив довге життя. У віці 97 років він загинув разом з п'ятьма синами в народно-визвольній боротьбі проти джунгарських загарбників.

Діяльність

[ред. | ред. код]

Анет баба Кішікули, в свою епоху прозваний «бієм всіх біями», був великим ученим, державним діячем, видатною історичної особистістю, яка внесла гідний внесок в розробку правових актів юриспруденції на зорі казахської державності. Йому дано прізвисько «бій над усіма біями». Така висока оцінка і почесть давалася тому, хто закінчив Бухарське наукове медресе і освоїв повний курс з 12 предметів, в тому числі по «мусульманських традиціях і звичаях», «юридичному праву». Ставши великим ученим, він повинен був виховати кількох молодих біїв, благословивши їх на праведний шлях. Сам же він повинен був бути мудрим і справедливим бієм, користуватися великим авторитетом не тільки у простого народу, а й у вищих колах влади.

Він строго керувався правилами правового документа «Жети жарги», приймав рішення з виникаючих в той час великим суперечок і розбіжностей. На підставі положень «Жети жарги» він давав оцінки дипломатичним відносинам у внутрішній і зовнішній політиці Казахської орди.

Анет баба був безпосереднім духовним наставником трьох поважних біїв серед казахів: Толе бі Алібекули, Казибек бі Келдібекули, Айтеке бі Байдібекули. Він вчив їх бути захисниками істини і ворогами несправедливості, був для них великим вихователем, мудрим учителем, «старшим братом». Свого часу батири й оратори отримували благословення у відомих біїв. Так, Шакшакули Жанібек отримав його від Толі бі, а Датули Сирим від Малайсари, це рівноцінно до атестата зрілості від наставників.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Құдайбердіұлы Ш., Түрік, Қырғыз, Қазақ һәм хандар шежіресі. — А., 1990.
  • «Қазақстан»: Ұлттық энциклопедия/Бас редактор Ә. Нысанбаев — Алматы «Қазақ энциклопедиясы» Бас редакциясы, 1998 ISBN 5-89800-123-9
  • Жоғарыға көтеріліңіз ↑ Қазақстан тарихы: Этникалық зерттеулерде, 10-том. Алматы, Алаш, 2011, ISBN 9965-765-40-5