Аям Пелунг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аям Пелунг
Півень породи Аям Пелунг
Походження
Країна Індонезія Індонезія (~1850 рік)
Поширення Індонезія Індонезія
Характерні риси
Ріст 40-50 см
Маса півнів — 3,7-7 кг
курей — 2-3 кг


Аям Пелунг або Пелунг — це порода курей, яка походить із Західної Яви (провінція Індонезії). Велика і важка порода виникла в XIX столітті від Аям Кампунг — індонезійської сільської курки.

Історія

[ред. | ред. код]

Згідно з місцевою легендою, Джаркасіх (якого також називають Мама Атчі) — фермер і релігійний наставник із Чіанджура, знайшов на власному подвір'ї курча-півника, який ріс надзвичайно швидко. Через сім місяців півень мав величезний зріст і привертав увагу своїм потужним і затяжним кукуріканням. Блищько 1850 року нащадків цього півня почали розводити й назвати Аям Пелунг, що на місцевому діалекті означає «вигнута курка». Назва походить від здатності півня нахилятися вперед верхньою частиною тіла під час співу[1]. Як і у випадку з Аям Бекісар, Аям Пелунг використовувався для проведення змагань зі співу, що ще більше підвищило популярність породи.

Особливості

[ред. | ред. код]

Типовими особливостями породи є довгий дзвінкий спів, що може тривати до одинадцяти секунд; надзвичайно великий і м'ясистий стоячий гребінь, який продовжується над дзьобом; червоне обличчя та рельєфна форма. Маса тіла дорослих півнів досягає 3,5-7 кг при зрості 40-50 см. Кури менші, важать близько двох-трьох кілограмів. За кольоровою гамою півні зазвичай золотисто-червоно-чорні та кремово-чорні[2].

Поширення

[ред. | ред. код]

Розведення цієї породи є популярним хобі на Західній Яві та завершується щорічним змаганням зі співів у Чіанджурі. Через значну масу тіла Аям Пелунг відіграє важливу роль у місцевому виробництві курячого м'яса, хоча приріст ваги в перші кілька тижнів життя в нього нижчий, ніж у сучасних бройлерів[3].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Penulis Sudradjad (2003), Beternak Ayam Pelung, Yogyakarta: Penerbit Kanisius
  2. Memet M. Tohir und Bernard T. Wahyu Wiryanta (2008), Cara Tepat Merawat & Melatih Ayam Pelung, Surabaya: AgroMedia Pustaka
  3. T. S. S. G. Saragih und B. S. Daryono (2012), Effect of High-Protein Diet on Body Weight and Pectoralis thoracicus Muscle Performance on Pelung and Broiler Chicken (Gallus gallus domesticus), Purwokerto: Animal Production 14 (3), Faculty of Animal Science, Jenderal Soedirman University (UNSOED), с. 199-204