Влоцлавекський келих

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Влоцлавекський келих
пол. Czara włocławska[1]
англ. Włocławek Goblet
Творець:анонім
Час створення:10 століття[1]
Висота:775 см
Ширина:10,8 см
Матеріал:срібло
Зберігається:Національний музей у Кракові
Музей:Національний музей у Кракові
Інвентарний номер:MNK IV-Z-1072[1]
CMNS: Влоцлавекський келих у Вікісховищі

Влоцлавекський келих (пол. Czara włocławska) — посудина першої половини X століття, що зберігається в Національному музеї у Кракові та експонується в Галереї художніх ремесел.

Історія

[ред. | ред. код]

Найімовірніше, чаша спочатку була месійною. Її випадково виорали в полі біля Влоцлавека 3 травня 1909 року, біля дороги, що веде до Берестя-Куявського, Міхал Марціняк і Ян Сапінський, які передали її до сусіднього монастиря Отців-Реформатів, отцю Бенедикту Верцьоху, який, своєю чергою, передав її Шимону Райці, кураторові музею Польського товариства любителів природи у Влоцлавеку[2]. Після консультації з отцем Владиславом Ґужинським, істориком та професором Вищої духовної семінарії, він вирішив, що чаша буде зберігатися у майстерні братів Лопєньських у Варшаві[3]. Побоюючись конфіскації посудини російською владою, у 1910 році чашу передали на зберігання до Національного музею у Кракові[4] (австрійський поділ).

Директор Куявського музею Генрика Круліковська вимагала повернення оригіналу до Кракова, але з'ясувалося, що отці-реформати врешті-решт продали чашу, за що отримали 1000 крон (перерахованих двома частинами), а вторговані кошти використали на модернізацію костелу[3].

Контракт також передбачав виготовлення двох копій келиха для Музею Куявського та Єпархіального музею у Влоцлавеку. Перша з них зараз знаходиться на постійній експозиції в Музеї історії Влоцлавека[5], а друга була втрачена в наступні роки. У 2011 році копія келиха знову потрапила до колекції Єпархіального музею завдяки підтримці Міністерства культури та національної спадщини Польщі[6].

З нагоди 100-річчя музею у Влоцлавеку, яке відзначалося у 2009 році, келих на деякий час повернувся до Влоцлавеку, де протягом місяця експонувався у Художній колекції[7].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/419653
  2. Piotr Nowakowski (1999). Skarby najstarsze w Polsce. Przewodnik Katolicki.
  3. а б Czara włocławska. Wirtualne Muzea Małopolski.
  4. Galeria Rzemiosła Artystycznego. muzeum.krakow.pl. Архів оригіналу за 29 жовтня 2007. Процитовано 21 жовтня 2007.
  5. WŁOCŁAWEK - Muzeum Historii Włocławka (пол.). Szlak piastowski. Процитовано 28 січня 2020.
  6. Diecezja włocławska otrzymała kopię "czary włocławskiej". eKAI. Процитовано 28 січня 2020.
  7. Znaleziony we Włocławku bezcenny skarb do dziś zachwyca (пол.). ddwloclawek.pl. Процитовано 28 січня 2020.