Анонім

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Авторська стаття про аноніма у мережі.

Анонім (від грец. anonimos — безіменний):

  1. Автор листа, повідомлення, твору, який зумисно приховує своє ім’я.
  2. Твір без зазначення імені автора.

Значення слова «анонім» є різним для різних видів текстів. Анонімними можуть бути як літературні твори, листи, доноси тощо В літературі анонімним називається літературний твір, автор якого не виставив свого імені. Головним критерієм є неможливість точно встановити особу того хто писав. Щоб встановити ім'я автора часто проводять вивчення документів, аналізують стиль. В поліграфії книжка повинна бути підписана автором, головним редактором, художнім редактором, коректором. Анонімні твори в поліграфії — це негативне явище. В рукопису, який приносять у видавництво повинен бути автор. Від порушень авторських прав страждають не тільки конкретні правовласники — автори і легальні видавці, але і держава. Найпоширеніше анонімних творів, які ми можемо бачити — це написи на стінах будинків, огорожах. Такі дії пошкоджують чужу власність. Люди, які цим займаються, можуть бути притягнуті до відповідальності правоохоронними органами. В деяких країнах за таку шкоду чужій власності є дуже жорсткі покарання.


Соціальні медіа уможливлюють персональність та анонімність одночасно. В українських реаліях ця анонімність спонукає до безвідповідальності та вульгарності у записах чи коментарях. Таку думку висловив ректор УКУ о. д-р Борис Ґудзяк у інтерв'ю «Телекритиці».На думку ректора, у такому випадку варто зберігати принципи, які мають деякі сайти і форуми, — не допускати анонімності. «Коли людина є слабка, то вона ховається. Це часто пов'язано з якоюсь спокусою. А медіа можуть допомогти людині бути на світлі, а не в темноті».

Борис Ґудзяк вважає, що як і кожний комунікативний засіб, соціальні медіа можуть бути використані як на добро — на підтримку рухів справедливості, свободи, — так і на зло.