Капость

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Капость»
АвторГі де Мопассан
Назва мовою оригіналуфр. La Farce
КраїнаФранція
Мовафранцузька
Жанрновела
МісцеПариж
Укр. видавництвоДніпро
Видавництвогазета «Gil Blas»
Видано18 грудня 1883
Перекладач(і)Кость Тищенко
Тип носіяна папері
Попередній твірПерший сніг
Наступний твірЛист, знайдений на утопленому

«Ка́пость»[1][2] (фр. La Farce) — новела французького письменника Гі де Мопассана, видана в 1883 році. Сюжет твору розповідає про підступні жарти дотепника, жертвами яких в одному випадку стає він сам, а в іншому — літня жінка.

Історія

[ред. | ред. код]

Вперше ця новела була надрукована в газеті «Gil Blas» 18 грудня 1883 року. Пізніше Гі де Мопассан включив цей твір до збірки «Носій». Український переклад твору здійснив Кость Тищенко. В його перекладі новелу опублікували у видавництві «Дніпро» двічі: у восьмитомному зібранні творів Гі де Мопассана (1969—1972)[1] і двотомному виданні вибраних творів письменника (1990)[2].

Сюжет

[ред. | ред. код]

Новела подана як уривок із щоденника дотепника. В ньому йдеться про два жарти, які утнув цей капосник. Правда, жертвою першого став він сам. А сталося це ось як. Приїхавши в гості до друзів, таких же невгамовних жартівників, як і він сам, оповідач спостеріг, що весь вечір вони були якісь аж надто веселі. Він зметикував, що мабуть цього разу «свиню підкласти» запланували йому. З міркувань обережності він оглянув свою спальню, але не задовольнившись виявленим порядком про всяк випадок поклався на підлозі. Вранці лакей зайшов до кімнати, перечепився через сплячого гостя і перекинув на нього сніданок[2].

Другого разу оповідач сам втілив план оригінального жарту. Дізнавшись про те, що фосфористий кальцій у поєднанні з водою вибухає ядучим білим димом, він підсипав цю речовину до нічного горщика літньої пані Дюфур — дуже неприємної старої. Та, скориставшись посудиною за призначенням, отримала «феєрверк». Пані Дюфур перелякалася не тільки від побаченого видовища, а й тому, що подумала наче цей феномен є проявом якоїсь невідомої хвороби[2].

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. а б Гі де Мопассан Твори в восьми томах / ред. Д. В. Затонський — Київ: Дніпро, 1969—1972. — Т. 8.
  2. а б в г Гі де Мопассан Твори. — К.: Дніпро, 1990. — Т. 2. — С. 619—623.